Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Djur

Skapad 2019-01-30 14:21 i Smedshagsskolan Stockholm Grundskolor
En lektionsserie på 6 lektioner om 4 olika djur.
Grundskola F – 3 NO (år 1-3)
Ett kort tema om två vilda och två tama djur.

Innehåll

Syftet med planeringen är att eleverna ska lära sig om olika djur som finns i Sverige.

 

Förmågor:

  • använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.

 

Centralt innehåll:

  • Djur och växter i närmiljön och hur de kan sorteras, grupperas och artbestämmas samt namn på några vanligt förekommande arter.

·         Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan.

 

Tydliggörande av ord och begrepp (språkutvecklande):

-          Bildstöd

-          Film

-          Bondgårdsbesök

 

Vad eleverna ska ha lärt sig efter arbetsområdet:

-          Kan berätta något om kon.

-          Kan berätta något om ekorre.

-          Kan berätta något om igelkotten.

-          Kan berätta något om fåret.

-          Kan göra en enkel jämförelse av olika djur och beskriva hur de tänkt.

 

Bedömningssituationer:

Eleverna bedöms kontinuerligt under varje lektion och även i slutet på deras frågesport.

 

 

 

Detaljplanering NO VT 19

Period 5- Djur

 

Lektion 1: Inledning, eleverna får sortera olika djur, eleverna får köra memory med djurkort.

Lektion 2:  Ekorre, se filmen om ekorre, läsa text om ekorre och sedan göra arbetsblad om ekorre.

Lektion 3: Ko. Film Pinos bondgård, läsa text om ko och arbetsblad ko.

Lektion 4: Igelkott, se filmen om ekorre, läsa ne junior igelkott, arbetsblad igelkott.

Lektion 5: Får, se filmen djur på gården o KO 0-5:21 och FÅR 9:01-13:00, läsa om fåret och arbetsblad om får.

Lektion 6: Sammanfattning- eleverna får jämföra de fyra djuren, kahoot

Uppgifter

  • Presentation djur

  • Arbetsblad får

  • arbetsblad ko

  • Text om ekorre

  • Fårboken

  • Jämförelsekort djur

  • Koboken

  • Memory djur

Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: