Skolbanken Logo
Skolbanken

Digitala verktyg.

Centrala Förskolan Dal-Jerk, Rättvik · Senast uppdaterad: 26 november 2020

Barnen utvecklar sitt lärande med datalek.

Nuläge

Vilka behov ser vi i den aktuella barngruppen utifrån.

Mål

Vart ska vi? Våra konkretiserade mål för den här planeringen.

Att lära sig följa instruktioner, hantera datorn, väcka intresse för läs och skriv. 

Syfte:

Att barnen får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utveckling och lärande

Genomförande

Hur genomför vi aktiviteten? Vilken tidsplan har vi? Vilka ska vara delaktiga?

Några barn i taget får välja det spel de önskar.Ibland arbetar de två barn tillsammans. Barnen använder oftast hörlurar. 
Arbetet pågår under hela läsåret. 

Dokumentation

Hur dokumenterar vi? Vad behöver vi få med i dokumentationen? På förskolenivå, avdelningsnivå, gruppnivå? och barnnivå? 

Vi dokumenterar med hjälp av foto, film, barnens verk och med anteckningar.

Utvärdering och Reflektion

Utvärdering vid den gemensamma reflektionstiden varannan vecka 

Ansvar

Vem gör vad? 

Alla pedagoger på avdelningen

Koppla läroplansmål nedan.

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,

självständighet och tillit till sin egen förmåga,

intresse för berättelser, bilder och texter i olika medier, såväl digitala som andra, samt sin förmåga att använda sig av, tolka, ifrågasätta och samtala om dessa,

förmåga att upptäcka och utforska teknik i vardagen och,

får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utveckling och lärande.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback