Varför: Vi upplever att barnen på vår avdelning behöver få ett ökat självförtroende och känna större tillit till sin egen och andras förmåga. Barnen behöver också få många möjligheter att göra saker tillsammans för att stärka det sociala samspelet och få större empatisk förmåga.
Mål: Vi vill göra barnen medvetna om sin egen, och sina kompisars, betydelse för gruppen. Alla är viktiga!
Syfte: Vi vill ge barnen möjlighet att utforska, upptäcka och uppleva sig själva i förhållande till andra. Vi vill skapa en trygg och tillåtande barngrupp där alla känner samhörighet. Alla är viktiga.
Vad: Vi kommer att arbeta med "Du och jag och vi tillsammans” genom fyra olika fokusområden: språk, matematik, hälsa och rörelse samt natur och teknik. Vi kommer först att arbeta med Jaget och hur det ser ut i min familj, hur jag bor, hur många i min familj mm. Senare kommer vi fortsätta att arbeta med känslor och hur man kan känna sig i olika situationer. Hur känns det när kompisen säger att du får inte vara med!. Vi kommer att gå på olika utflykter tillsammans där vi upptäcker naturen och årstidernas växlingar. Vi upptäcker naturen och leker tillsammans i skogen. Vi leker lekar och gör olika samarbetsövningar både inne och utomhus för att stärka gruppkänslan tillsammans, vi alla behövs och är viktiga.
När:Arbete kommer främst att ske under "grupptid" men också i verksamheten som ett naturligt inslag.
Vem: Ansvarig pedagog.
Vi kommer att dokumentera arbetet med kort, film och text. Arbetet kommer att dokumenteras på väggarna, och i Unikum. Genom dagliga samtal med barnen kommer vår gemensamma reflektion att föra arbetet framåt.