Bakgrund
Vi vill att de barn som skall börja förskoleklass på Ekhagskolan och börja på fritids skall känna sig så trygga som möjligt med övergången dit.
Mål
* att skapa en trygg övergång till förskoleklass och fritids
* att de barn som skall börja i förskoleklass skall få möjlighet att lära känna varandra lite bättre
Metod
Varje onsdag ca. en timme går vi till fritids lokaler med barnen som ska upp i förskoleklass, tillsammans med en pedagog från Gomorronsol, en pedagog från Millimina och en språkstödjare.
*Vi börjar med samling på mattan och barnen får träna på att säga ”jag heter ...., vad heter du?” , samtidigt som de får visa upp en namnskylt med sitt namn på.
*Vi leker gruppstärkande lekar tillsammans.
*Vi avslutar samlingen med fruktstund och har sedan frilek.
Vid tre tillfällen möter vi de nya pedagogerna från Ekhagskolan. Första gången kommer de och hälsar på oss här på Lövåsen, de två andra gångerna åker vi till Ekhagskolan, sista gången vi åker till Ekhagskolan får vi också träffa barnen från Enebackensförskola i DalsLånged som sedan kommer gå tillsammans med barnen från Lövåsensförskola.
De barn som skall börja på fritids får också möjlighet att träffa fritidspersonal vid några tillfällen.