Under kommande veckor kommer du tillsammans med en kompis skriva manus till en teater. Du kommer träna på ditt framförande för att sedan spela upp för kompisarna i klassen.
I muntliga framställningar av olika slag kan eleven formulera sig enkelt, relativt tydligt och relativt sammanhängande.
För att förtydliga och variera sin kommunikation kan eleven bearbeta, och göra enkla förbättringar av, egna framställningar.
I muntlig interaktion kan eleven uttrycka sig enkelt och tydligt med ord, fraser och meningar samt i någon mån anpassat till syfte, mottagare och situation.
Dessutom kan eleven välja och använda sig av flera olika strategier som löser problem i och förbättrar interaktionen.
Jag kommer bedöma din förmåga att:
* Formulera dig på engelska.
* Bearbeta och göra förbättringar av ditt framställande.
* Uttrycka dig på engelska med ord, fraser och meningar.
* Lösa problem som förbättrar interaktionen.
Undervisning:
Vi börjar med att välja genre och delas in i grupper.
Tillsammans med sin grupp välja utifrån temat och därefter skriva ett manus på engelska.
Läsa igenom och bearbeta sitt manus så det blir riktigt bra. Tänk på rätt tempus! :-)
Träna på sitt manus, förbereda sitt framträdande och genomföra ytterligare förbättringar av framträdandet.
Visa upp sin teater för grupp/klassen och kanske för en annan klass på skolan...