Idrott och hälsa åk 9
Under veckorna 19-22 kommer vi att ägna oss åt friidrott och volleyboll. Dessa moment ingår båda i kunskapskravet Grovmotorik och rörelse.
· Syftet med detta område är att ni ska få möjlighet att utveckla er samarbetsförmåga och kunna röra er allsidigt i olika fysiska moment. Samt att få taktiska och tekniska färdigheter i en utvald lagidrott.
· Centralt innehåll. Enkla och komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter inomhus. Hur olika lekar och idrotter påverkar rörelseförmågan.
· Kunskapskrav: Du kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar sammansatta motoriska grundformer i olika miljöer och varierar och anpassar dina rörelser till viss del/relativt väl/ väl till aktiviteten och sammanhang.
· Utvärderingsform/bedömning. Kontinuerlig feedback från oss lärare under lektioner, för att på så sätt öka er förståelse för det aktuella momentet.
· Bedömningssituationer: Under blocket kommer du som elev att få feedback och vägledning ifrån läraren. Vi kommer ha en friidrottsdag 14 maj och en volleybollturnering sista veckan på skolan.
Grovplanering
Vecka |
Lektion 1 |
Lokal |
Lektion 2 |
Lokal |
19 |
Friidrott
|
Idrottshallen |
Friidrott |
Idrottshallen |
20 |
Friidrott
|
Idrottshallen |
Friidrott/volleyboll |
Idrottshallen |
21 |
Volleyboll
|
Idrottshallen |
Volleyboll |
Idrottshallen |
22 |
Volleyboll
|
Idrottshallen |
Volleyboll |
Idrottshallen |
F | E | C | A | |
---|---|---|---|---|
Friidrott och volleyboll
|
Eleven är inte aktiv på lektionerna och bedömningsunderlag saknas.
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget.
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget.
|
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget.
|