Mål: Förstå och förebygga risker med fysisk aktivitet samt sambandet mellan hälsa och träning.
OBS! Ni tävlar inte mot varandra på Lilla rundan, tiden kommer inte att representera ett omdöme och detta kommer vi prata mycket om. Titta gärna på bedömningsmatrisen för att förstå vad som bedöms och ställ frågor på lektionerna om ni inte förstår. Givetvis har vi genomgångar kring detta både vid uppstart och avslutning på lektionen.
Lektion 1-3:
Uppvärmning: Lätt jogg runt FK-vallen.
Huvudaktivtet: Löpning första lektionen tillsammans runt löparspåret och lektion två till tre springer ni själva.
Avslutning: Återkoppling med fokus på puls och Borgskalan samt hur dessa två kan användas för att förstå sin form och hur analysen kan användas i prestation eller för hälsodiagnos.
Lektion 4-5:
Beroende på hur de tidigare lektionerna med löpning har gått så fortsätter vi antingen med intervallträning i form av roliga stafettlekar alternativt med lekar som ställer liknande krav på rörelse. Vi vill alltså fortsätta jobba med lite högre puls för att nyttja uppstarten i temat kondition. Vi kopplar då lekarna mot puls och borgskalan för att förstå vad som händer i kroppen. Om tillfälle ges kommer vi även att prata om hur vår hälsa påverkas av träning. Lektionerna startas på samma vis med liknande struktur som tidigare.
Uppvärmning: Samling med upprop och genomgång av målen. Om så krävs kommer vi värma upp med en kortare lek.
Huvudaktivitet: Lite större lek som har en tydlig koppling mot arbetsområdets mål. Ofta pausas leken under lektionen för att vi ska påminna varandra och ge goda exempel på hur utvecklingen av leken eller genomförandet kan kopplas till målen, detta kallar vi för återkoppling.
Avslutning: Lektionen avslutas med en samling där vi återkopplar till målen och diskuterar tillsammans vad som var bra och vad som kan förbättras.
OBS! Eftersom stora delar av temat ställer krav på utevistelse är det viktigt att eleverna har kläder efter väder. Vi kommer att vara inomhus först om det både regnar och är kallt.
Första kunskapskravet/aspekten |
|||
Otillräckliga kunskaper | Godtagbara kunskaper | Mer än godtagbara kunskaper | |
---|---|---|---|
Sambandet mellan hälsa och fysisk aktivitet
Eleven kan samtala om egna upplevelser av fysiska aktiviteter och för då underbyggda resonemang kring hur aktiviteterna kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
|
|
|
|
Andra kunskapskravet/aspekten |
|||
Otillräckliga kunskaper | Godtagbara kunskaper | Mer än godtagbara kunskaper | |
Säkerhet
Eleven kan ge beskrivningar av hur man förebygger skador som är förknippade med lekar, spel och idrotter.
|
|
|
|