Under veckorna 10-20 kommer vi att arbeta med att beskriva människors utseende och kläder. Vi kommer att utgå från kapitlen 3 i Gracias boken med kommer att använda andra material.
Innehåll
MÅL (Vad ska du kunna göra?)
- Läsförståelse: förstå enkla texter som beskriver personers utseende, kläder och intressen
- Hörförståelse: förstå personbeskrivningar på talad spanska i lugnt tempo.
- Skriftlig och muntlig produktion: beskriva ditt eget och andra personers utseende, kläder och intressen.
- Grammatik: - kunna böja verben llevar (att ha på sig) tener (att ha) och ser (att vara) i presens. - kunna tillämpa adjektiv i spanska med korrekt placering och böjning.
SYFTE (Varför ska du kunna detta?)
Du utvecklar förmågan att:
- förstå tydligt talat språk och enkla texter om vardagliga ämnen,
- uttrycka dig muntligt och skriftligt i olika situationer
GENOMFÖRANDE: (Hur ska vi träna detta?)
Vi kommer att:
- läsa texter och göra övningar i läroböckerna
- öva in ord och fraser om kläder, och repetera uttryck för att beskriva utseende
- träna hörförståelse.
- muntliga övningar med personbeskrivning i klassrummet.
MATERIAL (Vad ska vi arbeta med?)
- Textboken s.10-13
- Glosor.
- Övrigt övningsmaterial från lärarhandledningen som ni får i pappersformat under lektionerna.
- Gleerups-Kapitel 3 "Me describo"
- Digitala övningar på nätet.
BEDÖMNING : (Hur märker/visar du vad du lärt dig?)
- Vi kommer att ha ett prov som kommer att omfatta hörförståelse, läsförståelse och skriftlig förmåga (skriva och beskriva dig själv och andra personer)
- Du kommer också att få genomföra en muntlig uppgift där du beskriver en annan person. Under presentationen ska du tala fritt, alltså inte läsa innantill från ett manus.
- Dessutom är det viktigt att vara aktiv och visa kunskap under muntliga och skriftliga uppgifter på lektionstid.