Ämnen:
Svenska som andraspråk
·
Årskurs:
7 - 9
Åsö grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 13 juni 2019
Vi läser nästan hela tiden. Vi läser allt ifrån recept och skönlitterära böcker, till SMS och undertexter på teve. Vi läser dessutom i nästan alla skolans ämnen. Att ha strategier för att förstå vad vi läser är därför viktigt. Under det här momentet tränar vi på att avkoda texter innan läsning, att arbeta med texter under läsning och att använda kunskaperna vi tillägnat oss när läsningen är klar - allt som behövs för att utveckla en schysst läsförståelse!
Mål
Ni ska lära er strategier för att förstå, tolka och analysera texter. Ni ska lära er urskilja texters budskap, tema och motiv samt deras syften, avsändare och sammanhang. Ni ska lära er nya ord och diskutera det ni läser.
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
Lektion 3 |
Ev. läxa |
19 |
Introduktion till momentet. Film: lässtrategier |
Vad sa de på filmen igår? Vi läser text 1 och svarar på frågor. |
SO NP |
Läs text 1 och 2 hemma. Ringa in ord du inte förstår och ta med till nästa lektion. |
20 |
IDROTTSDAG |
Vi läser text 2 |
Vi läser text 3 och 4. Vi diskuterar efter vi läst texterna. |
Läs text 5 hemma. Ringa in ord du inte förstår och ta med till nästa lektion. |
21 |
Vi läser text 5 och 6. |
Läsförståelsetest |
Rest |
|
Arbetsform
Vi kommer inleda momentet med att se en film. Den är publicerad är ovanför. Vi kommer sedan diskutera filmen. Vilka strategier tas upp? Vi kommer sedan läsa några texter samt titta på några bilder. Ni kommer läsa högt tillsammans. Jag kommer också att läsa för er. Vi kommer diskutera svåra ord, prata om texterna och sedan översätta orden från svenska till era modersmål. I slutet av momentet har vi ett läsförståelseprov. Provet utgår från texterna och bilderna som vi har läst.
Litteratur
Vi kommer läsa texter och se på bilder från Libers arbetsmaterial. Jag ger er ett häfte under den första lektionen.
Om ni vill lyssna på texterna finns de inlästa här på Unikum. De ligger under material. Fråga mig om ni inte hittar!
Bedömning
Jag kommer bedöma era diskussioner om det vi läser. Jag kommer även bedöma det läsförståelseprov ni gör i slutet av momentet.
Syfte (1)
läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften,
Centralt innehåll (1)
Lässtrategier för att förstå, tolka och analysera texter från olika medier. Att urskilja texters budskap, tema och motiv samt deras syften, avsändare och sammanhang.