Hej alla elever!
Varmt välkomna till er första termin Träningslära1. Här kommer den översiktliga planeringen kring första delen av kursen med inriktning mot fysiologi. I denna planering kan du ta del av momentets syfte och mål i form av centralt innehåll, förväntade uppnådda förmågor samt kunskapskrav.
Detta moment omfattar sammanlagt 6 lektioner där vi kommer arbeta med olika former av fysiologi.
Syftet med detta moment är ni ska ges förutsättningar att uppnå följande kunskapskrav nedan genom att få utöva och fördjupa er inom följande centrala innehåll. Detta finns tydligare förklarat och konkretiserat i bedömningsmatrisen i dokument.
Centralt innehåll:
· Kroppens fysiologi
· Närings- och kostkunskap för prestation och hälsa
· Återhämtning med fokus på kost
Förmågor som du förväntas utveckla:
· Du kan beskriva energiomvandlingen ATP
· Du kan beskriva energiprocesserna glykolysen och citronsyracykeln
· Du kan beskriva hur kosten påverkar prestationsförmågan
· Du kan beräkna den grundläggande energiförbrukningen
Kunskapskrav |
Lärandeaktiviteter i ordningsföljd |
Bedömning hur, vad och när? |
För E: Eleven beskriver översiktligt kroppens byggnad och funktion samt hur olika typer av kost påverkar hälsa och prestation.
I beskrivningar och redogörelser använder eleven med viss säkerhet centrala begrepp och teorier samt förklarar enkla samband och drar enkla slutsatser.
För C:
I beskrivningar och redogörelser använder eleven med viss säkerhet centrala begrepp och teorier samt förklarar samband och drar välgrundade slutsatser.
För A:
I beskrivningar och redogörelser använder eleven med säkerhet centrala begrepp och teorier samt förklarar komplexa samband och drar välgrundade slutsatser.
|
Översiktligt lektionsupplägg
Lektion 1: Introduktion, film om energiprocesser och genomgång av moment
Lektion 2: Genomgång + uträkning av individuell grundförbrukning
Lektion 3: Joggning/promenad för att få fram data
Lektion 4: Beräkna energiförbrukning
Lektion 5: Kostplanering
Lektion 6: Prov |
|
Detta förväntas du kunna:
· ATP omvandlingen
· Energiprocesserna glykolys och citronsyracykeln
· Hur kosten påverkar prestationsförmågan
Konkretisering av kunskapskrav |
Centrala begrepp |
För E:
För C:
För A: Eleven beskriver utförligt och nyanserat hur kosten påverkar prestationen. Vid beskrivningar och redogörelser använder eleven centrala begrepp och teorier samt även komplexa samband och välgrundade slutsatser |
Bedöms utifrån E/C: Du kan översiktligt (E ), utförligt (C ) eller utförligt och nyanserat (A) beskriva dessa begrepp
-ATP -Monosackarider -Disackarider -Oligosackarider -Essentiella aminosyror -Fettsyror -Enkelomättat fett -Mättat fett -MET-värde -BMR |
F | E | C | A | |
---|---|---|---|---|
Aspekt 1
Närings- och kostkunskap för prestation och hälsa.
|
Eleven uppnår inte målen att beskriva kroppens byggnad och funktion samt hur olika typer av kost påverkar hälsa och prestation.
|
Eleven beskriver översiktligt kroppens byggnad och funktion samt hur olika typer av kost påverkar hälsa och prestation.
|
Eleven beskriver utförligt kroppens byggnad och funktion samt hur olika typer av kost påverkar hälsa och prestation.
|
Eleven beskriver utförligt och nyanserat kroppens byggnad och funktion samt hur olika typer av kost påverkar hälsa och prestation.
|