Ämnen:
Svenska
·
Årskurs:
7 - 9
Åsö grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 3 september 2019
Sommar i P1 är ett radioprogram i Sveriges Radio som sänds varje sommar. I programmet har inbjudna sommarpratare, eller sommarvärdar, ett eget radioavsnitt under en varsin dag. I avsnittet presenterar de sig själva, talar om valfria ämnen och spelar musik som de själva valt. Nu ska ni göra ett eget poddradioavsnitt som vi kallar för sommarprat.
Mål
Under momentet ska ni öva på att använda rösten, stilfigurer och gestaltningar genom att skriva ett talmanus och spela in ett podradioavsnitt. Ni ska utsmycka språket och använda er röst för att förmedla både känslor och bilder utan att lyssnaren ser dig. Ni ska sedan analysera ert eget talmanus så som vi analyserar sommarpratare under vecka 35 lektion 2 och 3.
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
Lektion 3 |
Läxa |
35 |
Introduktion. Vad är ett sommarprat? |
Vi lyssnar och analyserar ett sommarprat. |
Vi lyssnar och analyserar ett till sommarprat. |
Lyssna på ett sommarprat hemma. |
36 |
Talövning. Genomgång av stilfigurer. |
Hur använder vi rösten? Genomgång av stilfigurer. |
Vi börjar skriva talmanus!
Inlämning av ämne. |
Om du missar lektion 3 denna vecka ska du komma på ett ämne till nästa vecka. |
37 |
Genomgång av gestaltning. Skriv manus! |
Genomgång av appar för inspelning. Skriv manus! |
Skriv manus! |
|
38 |
Gestaltning i talmanuset. Skriv manus! |
Skriv manus! Spela in! |
Genomgång av analys. Spela in! |
Mitt tips är att spela in ditt sommarprat under helgen. Nästa vecka ska vi skriva analyser! |
39 |
Genomgång av analys. Skriv analys! |
Skriv analys! |
Inlämning av inspelning, analys och talmanus. |
|
Arbetsform
Vi kommer analysera och diskutera tre sommarprat med varandra i klassen. Vi kommer även göra talövningar. Ni kommer skriva ett enskilt talmanus som ni sedan spelar in i en app. Ni kan till exempel använda apparna Garageband, iMovie eller Opinion. Avslutningsvis ska ni skriva en analys av ert eget sommarprat.
Bedömning
Torsdag 26/9 vecka 39 lämnar ni in det inspelade sommarpratet, analysen av sommarpratet och dess talmanus. Inspelningen skickar ni till min e-post. Samtliga delar av inlämningen bedöms, inklusive delaktighet i diskussioner under lektionstid.
Tips på sommarpratare*
Henrik Dorsin (2012, repris 2017)
Emil Jensen (2016)
William Spetz (2017)
Linnéa Claeson (2017)
Bianca Ingrosso (2018)
Marko ”Markoolio” Lehtosalo (2018)
Madeleine In Hwa Björk (2019)
Jonas Hassen Khemiri (2019)
Syfte (2)
formulera sig och kommunicera i tal och skrift,
anpassa språket efter olika syften, mottagare och sammanhang,
Centralt innehåll (3)
Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag. Skapande av texter där ord, bild och ljud samspelar, såväl med som utan digitala verktyg.
Språkliga drag, uppbyggnad och berättarperspektiv i skönlitteratur för ungdomar och vuxna. Parallellhandling, tillbakablickar, miljö- och personbeskrivningar, inre och yttre dialoger.
Texter som kombinerar ord, bild och ljud, och deras språkliga och dramaturgiska komponenter. Hur uttrycken kan samspela med varandra, till exempel i tv-serier, teaterföreställningar och webbtexter.