Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Kemi, Fysik

·

Årskurs:

4

Vatten och Väder

Furulundsskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 19 september 2022

Syftet är att Ni ska känna till hur väder uppstår, samt vattnets kretslopp. Ni ska kunna förklara och resonera kring hur det fungerar.

Syfte

Syftet är att eleverna ska känna till vattnets kretslopp, kunna förklara och resonera kring varför det fungerar som det gör.
De ska även känna till hur moln uppstår, samt vad de kan bidra till för väder.
De ska kunna förklara hur vindar uppstår.
De ska känna till olika väderfenomen, samt hur man ska förhålla sig till dem. (T.ex. vad man bör göra om det åskar.)
De ska känna till hur man utför mätningar av vind och temperatur.

Genomförande

Vi kommer att gå igenom vattnets egenskaper och aggregationstillstånd, med fast, flytande och gasform samt avdunstning och kondensering.
Vi kommer att gå igenom väder, vad de gör och hur de uppstår. T.ex.
- Hur vindar uppstår.
- Vad moln är, hur de kan se ut och till vilket väder de tillhör.
- Hur man mäter temperatur, vindar och regn.

Vi kommer att se på filmer som behandlar de olika områdena, samt diskutera och analysera dem.
Ni kommer att få ett texthäfte med instuderingsfrågor och flera länkar. Ni kommer att kunna arbeta både enskilt, i par och i grupp, med olika frågor som rör temat.


Bedömning

Du kommer att bedömas utifrån din aktivitet på lektionerna, samt på ett avslutande prov.


Läroplanskopplingar

kunskaper om fysikens begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen och samhället,

kunskaper om kemins begrepp och förklaringsmodeller för att beskriva och förklara samband i naturen, i samhället och i människokroppen,

Vanliga väderfenomen och deras orsaker, till exempel hur vindar och nederbörd uppstår.

Vattnets egenskaper och kretslopp.

Matriser i planeringen
Tema: Vatten och Väder
Uppgifter
Texthäfte

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback