Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Musik

·

Årskurs:

9

Musikhistoria åk 9, ht 23

Långsjöskolan, Norrtälje · Senast uppdaterad: 6 september 2023

Musikhistoria årskurs 9. Fördjupningsarbete i musikhistoria/genrekunskap.

Syfte

Centralt innehåll

Koppla de punkter i det centrala innehållet som berörs.

Konkretiserade mål

Målen är att:

Eleverna ska få fördjupad kunskap om olika musikgenre. 

Eleverna övar på att söka information och välja ut relevant information.

Eleverna övar på att arbeta med digitala verktyg.

Eleverna har möjlighet att öva sin förmåga att samarbeta.

Eleverna övar sin förmåga att redovisa muntligt inför varandra.

Eleverna har möjlighet att öva på att sjunga och spela.

 

Så tränas dessa förmågor:

Ta del av lärarens genomgångar för att få en förståelse för ämnet och djupare kunskap

Söka och välja ut relevant information om en genre och en artist, i grupp/individuellt.

Utforma och förbereda en muntlig presentation.

Öva och sedan redovisa arbetet för varandra.

Undervisningen

Inledningsvis kommer vi tillsammans prata om musikens utveckling. Under de tre följande lektionerna ska ni i grupper/individuellt fördjupa er i en genre och en artist. Detta gör ni genom att samla fakta med hjälp av internet eller böcker. Lyssna igenom fler musikexempel för att få en känsla för vad som är typiskt för just den genren som du/ni ska jobba med. Ni ska förbereda en muntlig presentation av ert arbete för resten av klassen. Det kan vara en Power-point eller en mer traditionell redovisning.

Följande punkter ska vara med:

  • Var kommer musiken ursprungligen från? Hur började den? Leta intressant fakta om bakgrunden. 
  • Vad är typiskt för just den här genren, hur känner man igen den? Är det instrumenten, rytmen, sättet att sjunga den på? 
  • Vad används för instrument? Beskriv instrumenten. 
  • Finns någon speciell dans kopplad till den här genren? 
  • Vad har musikgenren för roll i samhället, skrevs den för att beskriva känslor, vill den förmedla ett budskapet, roa, trösta...? 
  • Välj en artist i er genre som ni berättar lite mer om.
  • Ha med musikexempel från den musikstilen i din/er presentation eller spela/sjung själva. Vad handlar låten om? Vad fick er att välja just den här låten? 
  • Vad tycker du/ni i gruppen om musikstilen? har du lyssnat på den förut eller var den ny för dig/er?
  • Lämna in en lista över era källor till mig.
  • Presentationen bör vara minst cirka 5-10 minuter.

Bedömning

Jag bedömer:

Arbetsgången/samarbetsförmågan i grupperna. 

Innehållet i den muntliga presentationen.

Hur ni framför er presentation. 


Läroplanskopplingar

förmåga att sjunga och spela i olika musikaliska former och genrer,

förmåga att skapa musik samt uttrycka och kommunicera tankar och idéer i musikalisk form, och

förmåga att uppleva och reflektera över musikens innehåll, funktion och betydelse i olika sociala, kulturella och historiska sammanhang.

Sång, melodispel och ackompanjemang med genretypiska musikaliska uttryck, unisont och i stämmor.

Ackord-, melodi-, bas- och slagverksinstrument samt digitala verktyg för musicerande och musikskapande.

Musikens påverkan på och betydelse för människa och samhälle. Musikens funktion för att uttrycka identitet, normer och grupptillhörighet i olika kulturer och sociala sammanhang.

Musikaliska karaktärsdrag i konstmusik, folkmusik och populärmusik från olika tidsperioder. Framväxten av olika genrer samt några centrala tonsättare, låtskrivare och musikaliska verk.

Matriser i planeringen
Världsmusik
Uppgifter
Inlämning av uppgiften

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback