Att barnen ska få möjlighet att gå ut i naturen och i närmiljön och utveckla en bredare kunskap om natur/teknik och matematik.
Vi kommer på onsdagar gå iväg tillsammans på utflykt med avsikt att inrikta oss på just natur, teknik och matematik.
Aktiviteterna sker i:
Utvärdering HT-19
Vi har arbetat med sopsamlarmonster och varit på återvinningen och pratat om hur vi sopsorterar. Under utflykterna har vi besökt skogen och vår närmiljö. Vi har även arbetat med matematik i olika lärmiljöer, både inomhus och utomhus. På våra läsvilor har vi även läst och pratat om djur, natur och miljö. Barnen har dessutom fått arbeta med våra blueboths och provat på annan teknik.
Vi kommer under kommande termin fortsätta vårt arbete med natur, teknik och matematik och göra utflykter till vår närmiljö.
Utvärdering VT-20
Vi har arbetat med blueboths, barnen fick träna på allt från att hur man bär den till att programmera själva och testa hur den fungerar samt prova på att arbeta i grupp.
Vi har kommit ut i skogen och arbetat med natur och mattematikuppdrag och vi har även haft naturbingo. Tillsammans med barnen har vi pratat om regler om hur man beter sig i skogen och tex att man inte få bryta av grenar eller skräpa ner i naturen. Vi kommer fortsätta arbeta vidare med detta nästa termin men i andra former.