Ämnen:
Hem- och konsumentkunskap
·
Årskurs:
8
Gärdesskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 13 september 2019
Grundkurs årskurs 8 – arbeta i köket
Syftet med grundkursen är att eleven ska lära sig att:
· följa recept och planera sitt arbete
· lära sig matlagningsmetoder (sjuda, koka, fräsa, steka, hacka, skära, baka)
· välja och använda rätt utrustning och redskap
· diska och hålla rent i köket
· vara sparsam med resurser (diskmedel, vatten, el)
· laga mat hygieniskt
· duka och servera måltiden trevligt
· hitta ditt sätt att må bra: matcirkel, tallriksmodell och kostråd
Lektion 1: Information om ämnet och Grundkursen; säkerhet, regler, hygien, diska för hand och använda ugnen. Smulpaj med äpplen. Låna bok. Läxa: Diska för hand (s. 106–107), Planera arbetet (s.148) Håll rent i köket (s.149), Spis och ugn (s.155).
Lektion 2: Knivteknik, tallriksmodell, matcirkel, nyckelhålet och Livsmedelsverkets fem kostråd. Gazpacho med varm smörgås. Läxa: Tallriksmodellen, matcirkel och kostråd (s.38–39).
Lektion 3: Koka, sjuda, redning. Pasta med sås. Läxa: Koka, sjuda och reda (s.160–161, 167). Läxförhör från lektion 1 och 2.
Lektion 4: Baka hamburgerbröd. Läxa: Baka med jäst (s.169).
Lektion 5: Steka hamburgare. Läxa: Steka (s.163).
Lektion 6: Kamratbedömning. Omelett med tillbehör. Läxförhör från lektion 3, 4, 5.
Lektion 7: Crêpes med champinjoner eller räkor och kryddgrönt. Läxa: Reda med vetemjöl
(s.167) Gratinera (s.165).
Lektion 8: Baka med jäst, planera arbetet och diska för hand. Arbeta utifrån arbetsblad baka med jäst.
Lektion 8: Utvärdering av grundkurs.
Lektion 9: Grundkursen avslutas, kunskapsbedömning och introduktion av nästa arbetsområde.
Kunskapskrav
Eleven kan planera och tillaga måltider och genomföra andra uppgifter som förekommer i ett hem, och gör det med viss anpassning till aktivitetens krav. Planera arbetet: läsa och följa ett recept Ordning på arbetsplatsen: plocka undan livsmedel och smutsiga redskap, ta bort och slänga skräp, torka av ytor |
I arbetet kan eleven använda metoder, livsmedel och utrustning på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt. Diska: rätt mängd vatten och diskmedel, temperatur, rätt ordning, diskställ, torka disk, plocka undan, torka ytor Knivteknik: jämna bitar, snittytan ner, grepp, skärbrädans position Koka sjuda: rätt platta, lagom mängd som sjuder/kokar, lock, rätt temperatur Steka: rätt platta, lagom mängd fett/mat, rätt temperatur, rätt tid Gratinera: ugnstemperatur, fals, tid, färg |
Eleven kan föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman. Tallriksmodellen: betydelse och syfte, proportioner, energimängd, storlek efter behov Matcirkeln: betydelse och syfte, gruppindelning Nyckelhålet: betydelse och symbol Livsmedelsverkets fem kostråd |
Eleven kan föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om arbetsprocess och resultat. Beskriva hur matlagningen går till steg för steg och hur det påverkar den färdiga måltiden |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter