Årskurs:
F
Rålambshovsskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 8 oktober 2019
Kapitel 2 Algebra
PP: Algebra, mönster, formler, uttryck och ekvationer åk 8.
Syfte
Under momentet ska du få möjlighet att:
· formulera och lösa problem med hjälp av matematik samt värdera valda strategier och metoder
· välja och använda lämpliga matematiska metoder för att göra beräkningar och lösa rutinuppgifter
· använda och analysera matematiska begrepp och samband
· använda matematikens uttrycksformer för att kunna samtala om, argumentera och redogöra för frågeställningar, beräkningar och slutsatser
Konkreta mål
Du ska få förståelse för:
Begreppslista: Ekvation, mönster, aritmetisk talföljd, geometrisk talföljd, formel, numeriskt uttryck, algebraiskt uttryck, förenkla, likhet, variabel, obekant, prövning.
Undervisning
· Genomgångar och lärarledda gruppdiskussioner
· Enskilt arbete
· Problemlösning i gruppform
Underlag för bedömning
Skriftlig diagnos/stenciler och test samt muntliga diskussioner enskilt och i grupp.
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
Lektion 3 |
41 |
Repetition av baskunskaper åk 7. Kap 2 Algebra startas upp 2.1 Mönster s. 47-50 Stencil om mönster |
2.2 Mönster och formler s. 51-54
|
Gå igenom provet. Arbeta med 2.1 – 2.2 |
42 |
2.3 Uttryck med parenteser s. 55 – 58 Stencil om uttryck |
2.4 Multiplikation med en parentes Stencil om parentesräkning
|
Arbeta med 2.3 – 2.4 |
43 |
Historia och samhälle s. 63 2.5 Ekvationer s. 67 – 70 Stencil om ekvationer
|
2.6 Mer om ekvationer s. 67 - 70 Stencil om ekvationer |
Arbeta med 2.5 – 2.6 Stenciler om mönster och ekvationer |
45 |
2.7 Problemlösning med ekvationer Stencil med problemlösning |
2.7 Problemlösning med ekvationer Stencil med problemlösning |
Begreppstest och kapiteltest |
46 |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
47 |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
Basläger Hög höjd Arbetsblad |
48 |
Prov på kapitlet på den långa lektionen denna vecka. Ej prov = repetera |
|
|
49 |
|
|
|
50 |
|
|
|
51 |
|
|
|
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter