Ängen Röd
Fokusområde: Möte med omvärlden
Bakgrund: Då barnen (1-2 år ) deltog i en bokvandring med Max dockvagn såg vi ett stort intresse från barnens sida. De verkade uppskatta upprepningarna, de vardagliga och för dem bekanta föremålen (vagn, hund, nalle, boll, bil och kaka) och att sagan projicerades på väggen. Vi har också sett att barnen utforskar, lär och leker med hela kroppen.
Syfte: Att ge barnen förutsättningar att utveckla sin förmåga att ta hänsyn till och leva sig in i andra människors situation och att använda sig av och förstå begrepp. Att ge barnen förutsättningar för ett ökat intresse för berättelser, bilder och texter. Att ge barnen förutsättningar att utveckla ökad förståelse för grundläggande egenskaper hos mängder, antal, ordning och tal.
Mål: Att barnen utvecklar sina språkliga och matematiska förmågor (litteracitet och taluppfattning). Att barnen utvecklar sin förmåga att leka och samspela tillsammans, samt sin förmåga att kunna återberätta.
Genomförande: Vi startar projektet med att läsa Max dockvagn både via projektor och som bok och fortsätter sedan genom att dramatisera sagan på olika sätt, t e x med en riktig dockvagn och de saker som tillhör sagan. Därefter kan vi fokusera på olika inriktningar som värdegrundsfrågor, matematik, skapande, språk och begrepp o s v, se tankekartan nedan. Projektet får fortgå så länge barnens intresse håller i sig och det finns saker som är möjliga att utforska. Eftersom undervisningen riktar sig mot de yngsta barnen upprepar vi aktiviteterna med olika infallsvinklar under en längre tid.