Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

veckoplanering 50 silvermåsen

Skapad 2019-10-24 12:41 i Rödluvans förskola Svedala
Förskola
Mall för lektionsplanering Regnbågens färger

Innehåll

Vecka:50

 

Lektionsplanering Grupp: silvermåsen

 

Måndag: 

 

Lektion 1:Namnsång och vädersång och räkna barn. Arbeta med den gröna burken, benämna färgen med ord samt tecken. Blåsa på fjädrarna och räkna dem.  Släppa fjädrarna. Lägga på stol

Lektion 2:

Lektion 3:

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 

 Kommer dem lära sig tecknet för grön? Vill alla delta när vi blåser på fjädrarna? Kommer alla vilja lägga sin fjäder på stolen? Har alla fått kläm på begreppet PÅ stolen? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onsdag: 

 

 

Lektion 1:
Namnsång och vädersång och räkna barn. Arbeta med den gröna burken, benämna färgen med ord samt tecken. Blåsa på fjädrarna och räkna dem.  Släppa fjädrarna. Lägga på stol.

Lektion 2:

Lektion 3:

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 Kommer dem lära sig tecknet för grön? Vill alla delta när vi blåser på fjädrarna? Kommer alla vilja lägga sin fjäder på stolen? Har alla fått kläm på begreppet PÅ stolen? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag:

 

Lektion 1:Namnsång och vädersång och räkna barn. Arbeta med den gröna burken, benämna färgen med ord samt tecken. Blåsa på fjädrarna och räkna dem.  Släppa fjädrarna. Lägga på stol.

Lektion 2:

Lektion 3:

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 Kommer dem lära sig tecknet för grön? Vill alla delta när vi blåser på fjädrarna? Kommer alla vilja lägga sin fjäder på stolen? Har alla fått kläm på begreppet PÅ stolen? 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopplingar till läroplanen

  • nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,
    Lpfö 18
  • motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för hur viktigt det är att ta hand om sin hälsa och sitt välbefinnande,
    Lpfö 18
  • förståelse för rum, tid och form, och grundläggande egenskaper hos mängder, mönster, antal, ordning, tal, mätning och förändring, samt att resonera matematiskt om detta,
    Lpfö 18
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: