Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Bild

·

Årskurs:

5

Bild åk 5 ht-19

Björndammens skola F-6, Partille · Senast uppdaterad: 5 november 2019

I höst kommer du i bilden att få testa på att skapa bilder på olika sätt. Skapandet kommer att knyta ihop övriga ämnen som du läser i skolan.

 

Målet med undervisningen

Att ha kunskaper om bilder och bildkommunikation är betydelsefullt för att du ska kunna uttrycka egna åsikter och delta aktivt i samhällslivet. Vi kommer att arbeta med olika typer av bilder så att du kan utveckla din kreativitet och bildskapande förmåga.

.

Syfte - varför läser vi detta? 

I höst kommer bildundervisningens syfte vara att du ska utveckla dina förmågor att:

Centralt innehåll - vad läser vi?

Genomförande/arbetssätt - Hur lär vi oss?

Vi kommer att arbeta och framställa bilder på olika sätt:

  • Skapa bildmapp med mitt namn (med tjocka bokstäver, 3S, krita)
  • Vänskapstavla (Canvasduk, acrylfärg)
  • Min fisk - teckna med kamratrespons (akvarellpennor, blyerts)
  • Bokomslag - en illustartion ( digitalt med Pixlr)
  • Konstnärer - en dåtid och en nutid (bildanalys, oljepastell, akvarell)

Bedömning - vilka förmågor ska bedömas och hur?

Jag kommer att bedöma dina förmågor genom att:

 

 

  • Du visar att du kan använda olika tekniker, verktyg och material för att skapa olika uttryck i dina bilder. Detta visar du under lektionerna när du skapar bilder.
  • Du visar att du kan sätta ihop linjer, färger och andra bildelement i dina bilder.
  • Du berättar och ger omdömen om hur du har arbetat och hur ditt bildarbete blev, både muntligt och skriftligt.
  • Höra hur du, både i grupp och enskilt, kan diskutera på ett enkelt sätt uttryck, innehåll och funktion i bilder från förr och nu och från olika kulturer. Du beskriver hur de hänger ihop med dina erfarenheter, andra bilder och händelser i omvärlden.

Läroplanskopplingar

kommunicera med bilder för att uttrycka budskap,

Återanvändning av bilder i eget bildskapande, till exempel i collage och bildmontage.

Fotografering och filmande samt redigering i datorprogram.

Olika element som bygger upp och skapar rumslighet i bilder, till exempel linjer och färg och hur dessa kan användas i bildskapande arbete.

Eleven kan framställa några olika typer av berättande och informativa bilder som kommunicerar erfarenheter, åsikter och upplevelser med ett enkelt bildspråk och delvis genomarbetade uttrycksformer så att budskapet framgår.

Eleven kan också ge enkla omdömen om arbetsprocessen och kvaliteten i bildarbetet.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback