Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Modersmål

·

Årskurs:

7 - 9

Språkhistoria modersmål (arabiska, ryska, dari, spanska, kurmanci )

Maserskolan, Borlänge · Senast uppdaterad: 20 april 2020

I arbetsområde kommer vi att arbeta med språkhistoria av sitt modersmål, vi kopplar ihop historia och nutids.

 

 

 Syfte

Därigenom ska eleverna ges möjlighet att utveckla sitt språk, sin identitet och förståelse för omvärlden.

Undervisningen ska ge eleverna förutsättningar att utveckla sin kulturella identitet och bli flerspråkiga. Genom undervisningen ska eleverna därför ges möjligheter att utveckla sina kunskaper om kulturer och samhällen där modersmålet talas. Undervisningen ska också bidra till att eleverna utvecklar ett jämförande förhållningssätt till kulturer och språk.

 

Genom undervisningen i ämnet modersmål ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

– formulera sig och kommunicera i tal,

– reflektera över traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där modersmålet talas utifrån jämförelser med svenska förhållanden.

 

Centralt innehåll

Tala, lyssna och samtala

– Muntliga presentationer och muntligt berättande för olika mottagare.

 

Kultur och samhälle

– Aktuella samhällsfrågor i områden där modersmålet talas, i jämförelse med liknande frågor i Sverige.

– Kulturella uttrycksformer från områden där modersmålet talas, till exempel bildkonst, musik och arkitektur.

 

Arbetssätt

Lektion 1

- Läsa en text om språkhistoria och vikten om just språk.

         : I texten läser vi info hur språket förändrades och utvecklades.

         : I vilka länder används språket.

         : Vilka nya ord som tillkommit och vilka gamla ord som försvunnit.

         : Varför läser man detta språk.

-Efter texten kommer eleverna arbeta med läsförståelse ( frågor, synonym, ordspråk och glosor).

-Hemma får eleverna förberedda en muntlig presentation " Varför läser jag modersmål? min historia ".

          Exemplet för muntlig presentation:

               : Jag ( namn, ålder)

               : Min familj

               : Vem använder modersmålet i min omgivning.

              : När och hur mycket pratar jag modersmål.

              : Hur mycket används modersmål i hela världen, kända personer.

              : Varför är modersmål viktig för dig.

              : Vad händer om tio år- använder jag modersmål då?

Lektion 2

- Eleverna presenterar sin uppgift och en gemensam diskussion inleds.     


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Modersmål Åk 9 Borlänge
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback