Lärmål: Eleverna ska lära sig att ta avstånd från förtryck och kränkande behandling samt medverka till att hjälpa andra människor
|
Beskriver vad eleverna ska lära med en tydlig koppling till LGR 11. När mål formuleras blir förmåga och centralt innehåll, verksamhetens behov samt elevernas intressen viktiga utgångspunkter.
|
Förmåga som ska utvecklas:
skapa och upprätthålla goda relationer samt samarbeta utifrån ett demokratiskt och empatiskt förhållningssätt, Centralt innehåll: Ord och begrepp som uttrycker behov, känslor, kunskaper och åsikter. Hur ord och yttranden kan uppfattas av och påverka en själv och andra.
Skapande genom olika estetiska uttrycksformer, till exempel lek, bild, musik, dans och drama.
Normer och regler i elevernas vardag, till exempel i lekar och spel, och varför regler kan behövas.
Konkretisering: Eleverna ska bli medvetna om hur deras ord och handlingar kan påverka andra så att de kan rätt beslut till önskat beteende, för sig själv och för gruppen.
|
Utvärdering
|
Beskriver hur pedagoger och elever ska undersöka hur väl mål har uppnåtts.
|
Hur kan du se att eleverna har lärt sig?
Via observation av elevernas handlingar
Diskussioner om kränkande behandlingar
Hur ska eleverna visa att de har lärt sig?
Eleverna bjuder in till lek
Eleverna visar strategier för konflikthantering, Tex gå därifrån, säga stopp, prata med en vuxen etc
Eleverna visa hänsyn till andra individer, Tex turas om med lekmaterial, stå lugnt i ledet, dela med sig ect
|
Undervisning
|
Beskriver de aktiviteter och det innehåll eleverna kommer att få möta för att nå målen.
|
Alla avdelningar arrangera disco för de andra avdelningarna för att bjuda in till gemenskap och gemensamma aktiviteter.
Arrangera blandade grupper (alla avdelningar) med aktiviteter
Gemensamma julaktiviteter v.50 tisdag-fredag
Karin: Högläsning/skapande
Sara/Saeda: Bakning
Isak/Mary: Skapande (julpyssel)
Jörgen: Teater
|
Startdatum: 26 November 2019 (tisdag) 15:00
Slutdatum: 17 Januari 2020 (fredag)