Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

6

Dans åk6

Tunaskolan, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 14 november 2019

Äntligen är det dags för ett nytt dansmoment!

Centralt innehåll

Syfte

Huvudsyftet med arbetsområdet är följande:

  • utveckla er förmåga att röra er i takt till musik.
  • utveckla rörelseglädje.

Bedömning

Under perioden kommer ni att bli bedöma utefter:

  • hur väl du klarar av att anpassa dina rörelser i takt och rytm till dansen.

Arbetssätt

Under detta arbetsområde så kommer du att få lära dig en danskoreografi. Dansen vi lär oss finns Youtube. 

Dansen ska du därefter träna in och slutligen redovisa genom att du har en uppvisning framför klassen i grupp. Redovisningen filmas för bedömning. Du kan även lämna in en inspelad dans på Classroom.

 

Lektion 1: Intro av arbetsområde: Visning av dansen samt träning av dansen. 

Lektion 2: Träning.

Lektion 3: Fortsatt träning av dansen samt delinspelning av ens dans. Inspelningen görs i formativt syfte där man tillsammans med läraren tittar på inspelningen och på så sätt ser vilka utvecklingsmöjligheter som finns.  

Lektion 4: Fortsatt träning och sedan uppvisning samt inspelning för bedömning.


Läroplanskopplingar

röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,

Sammansatta grundformer i kombination med gymnastikredskap och andra redskap.

Olika lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus, samt danser och rörelser till musik.

Takt och rytm i lekar, danser och rörelser till musik.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven till viss del sina rörelser till takt och rytm.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven sina rörelser relativt väl till takt och rytm.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven sina rörelser väl till takt och rytm.

Matriser i planeringen
Dans å 6
Uppgifter
Reflektionsfrågor att besvara efter arbetsområdet

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback