Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

6

Dans åk6

Tunaskolan, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 13 december 2019

Äntligen är det dags för ett nytt dansmoment!

Centralt innehåll

Syfte

Huvudsyftet med arbetsområdet är följande:

  • utveckla er förmåga att röra er i takt till musik.
  • utveckla rörelseglädje.

Bedömning

Under perioden kommer ni att bli bedöma utefter:

  • hur väl du klarar av att anpassa dina rörelser i takt och rytm till dansen.

Arbetssätt

Under detta arbetsområde så kommer du att få lära dig en danskoreografi. Dansen vi lär oss finns Youtube -Dansen vi kommer att träna på:

https://www.youtube.com/watch?v=BBZmBQmchE4

Låten är Classic med MKTO
https://www.youtube.com/watch?v=4Ba_qTPA4Ds

Dansen ska vi tillsammans träna in och slutligen redovisa genom att vi har två tillfällen där vi redovisar i stor grupp. Redovisningarna filmas för bedömning.

 

Lektion 1: Intro av arbetsområde: Vi arbetar med en del olika dans/rörelser till musik (just dance, trojka). Därefter visning av dansen samt träning av dansen. 

Lektion 2: Träning av dansen.

Lektion 3: Fortsatt träning av dansen.

Lektion 4: Uppvisning samt inspelning för bedömning.


Läroplanskopplingar

röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,

Sammansatta grundformer i kombination med gymnastikredskap och andra redskap.

Olika lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus, samt danser och rörelser till musik.

Takt och rytm i lekar, danser och rörelser till musik.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven till viss del sina rörelser till takt och rytm.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven sina rörelser relativt väl till takt och rytm.

I rörelser till musik och i danser anpassar eleven sina rörelser väl till takt och rytm.

Matriser i planeringen
Dans i skolan (linedance) åk 6
Uppgifter
Reflektionsfrågor att besvara efter arbetsområdet

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback