Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Åsö Hälsocoachen + volleyboll åk 9

Skapad 2020-01-07 13:31 i Åsö grundskola Stockholm Grundskolor
Grundskola 9 Idrott och hälsa
Ni ska planera och genomföra ett träningsprogram under veckorna 6-15. När vi är ensamma i salen kör vi volleyboll för att få mer effektivitet i undervisningen.

Innehåll

Vecka 

Lektion 1 

Lektion 2 

 

6 

Intro volleyboll 

Uppstart hälsocoachen 
- Gå igenom uppgiften teoretiskt (teori) 

7 

Volleyboll 
 

Skriv din träningsplanering på lektionstid och gör ett förtest 

8 

Volleyboll 

Kör ditt pass på lektionstid 

 

9 

SPORTLOV 

SPORTLOV 

10 

Volleyboll 

Kör ditt pass på lektionstid 

 

11 

Volleyboll 

Kör ditt pass på lektionstid 

 

12 

HLR 

Kör ditt pass på lektionstid 

 

13 

L-ABC 

Uppvärmning/ eftertest/börja skriva utvärdering 

14 

PÅSKLOV 

PÅSKLOV 

15 

Extra lektion 

Skriv klart utvärdering 

 

Arbetsform (hälsocoachen)

  1. Bestäm om du vill förbättra din fysiska förmåga inom antingen kondition, styrka eller både och. Det ska vara tydligt och mätbart. 

 

  1. Exempel på mätbara mål är: springa 5 km på viss tid. Sänka vilopulsen för att må bättre. Bli starkare i mina ben. Att orka jogga 1 km. Att bli starkare i bålen (genom plankan). 

 

  1. Skriv ett träningsprogram för v 10 – 13.

 

  1. Genomför träningsprogrammet under veckorna 10-13, därför är det viktigt att ni planerare utifrån er förmåga och mätbart. 

 

  1. Utvärdera träningsprogrammet utifrån givna frågor (se Bilaga 2). Utvärderingen sker genom en skriftlig reflektion på 1-2 sidor och lämnas in sista lektionen v. 15.  

 

Bedömning

Bedömning baseras på era praktiskt genomförda lektioner, träningsprogrammet och tillhörande utvärdering (se matris). Bedömning för volleyboll sker kontinuerligt under lektionerna.

Mål

Du kan sätta upp mål och planera fysisk aktivitet. Du kan även utvärdera aktiviteter genom diskussion och föra underbyggda resonemang hur aktiviteter tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka din hälsa och fysiska förmåga.  

 

 

Uppgifter

  • Instruktioner för hälsoarbetet

Kopplingar till läroplanen

  • Centralt innehåll
  • Komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus, samt danser och rörelser till musik.
    Idh  7-9
  • Styrketräning, konditionsträning, rörlighetsträning och mental träning. Hur dessa aktiviteter påverkar rörelseförmågan och hälsan.
    Idh  7-9
  • Att sätta upp mål för fysiska aktiviteter, till exempel förbättring av konditionen.
    Idh  7-9
  • Ord och begrepp för och samtal om upplevelser och effekter av olika fysiska aktiviteter och träningsformer.
    Idh  7-9
  • Digitala och andra verktyg för att planera, genomföra och värdera rörelseaktiviteter.
    Idh  7-9

Matriser

Idh
Åsö Hälsocoachen åk 9

Ej bedömd på momentet
E
C
A
Genomförandet
  • Idh  E 9
  • Idh  C 9
  • Idh  A 9
Du kan till viss del planera och genomföra relevanta övningar för ditt uppsatta mål.
Du kan relativt väl planera och genomföra relevanta övningar för ditt uppsatta mål.
Du kan tydligt planera och genomföra relevanta övningar för ditt uppsatta mål.
Skapa träningsprogram
  • Idh  E 9
  • Idh  C 9
  • Idh  A 9
Du gör ett program med övningar som till viss del passar till ditt behov med ganska tydliga tidsangivelser, övningar och repetitioner.
Du gör ett program med övningar som är väl valda för ditt behov med relativt tydliga tidsangivelser, övningar och repetitioner.
Du gör ett program med övningar som är mycket väl anpassade till ditt behov med tydliga tidsangivelser, övningar och repetitioner.
Utvärdera ditt träningsprogram
  • Idh  E 9
  • Idh  C 9
  • Idh  A 9
Du visar i ditt arbete att du förstått grunderna till träning och hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Du visar i ditt arbete att du förstått hur träning påverkar din fysiska förmåga och ger flera exempel på detta. Du motiverar hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Du visar i ditt arbete att du har mycket goda kunskaper i hur träning påverkar din fysiska förmåga och du ger flera och utvecklade exempel på detta. Du motiverar och resonerar kring hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Skadeförebyggande
  • Idh  E 9
  • Idh  C 9
  • Idh  A 9
Du visar i ditt arbete, både teoretiskt och praktiskt, att du kan genomföra ett träningsprogram och undvika skador och ge enkla beskrivningar av risker i samband med träningen.
Du visar i ditt arbete, både teoretiskt och praktiskt, att du kan genomföra ett träningsprogram och undvika skador och ge mer utförliga beskrivningar av risker i samband med träningen.
Du visar i ditt arbete, både teoretiskt och praktiskt, att du kan genomföra ett träningsprogram och undvika skador och ge väl underbyggda beskrivningar av risker i samband med träningen.
Begrepp
  • Idh  7-9
Du kan använda dig av vissa relevanta begrepp kopplade till träning.
I din text använder du dig av ett flertal relevanta begrepp kopplade till träning.
Du kan använda dig av många relevanta begrepp kopplade till träning.
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: