Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

7 - 9

Redskapsgymnastik (komplexa rörelser)

Kungsholmens grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 7 januari 2020

Kungsholmens grundskola åk.7-9 Idrott och hälsa, moment redskapsgymnastik

 

1.      Momentets/arbetsområdets namn
Redskapsgymnastik (Komplexa rörelser)

 

 

 

2.      Syfte och förmågor
Momentet syftar till att utveckla elevens allsidiga rörelseförmågor och intresse för att vara fysiskt aktiv. Undervisningen ska skapa förutsättningar för alla elever att under sin skoltid kontinuerligt delta i skolans fysiska aktiviteter och bidra till att eleverna utvecklar en god kroppsuppfattning och tilltro till sin egen fysiska förmåga. (skolverket, idrott och hälsa)

 

3.      Period
v.3 - v.7

 

4.      Arbetssätt
Eleven kommer att få möjlighet att öva på de olika sammansatta grundrörelserna: hoppa, balansera, rotera, klättra och att hänga genom olika hinderbanor.

 

 

5.      Utvärderingsformer

Summativbedömning sker efter avslutat moment där eleven får chans att visa sina kunskaper i förhållande till de konkretiserade kunskapskravet i komplexa rörelser. Formativbedömning ges kontinuerligt under lektionernas gång när eleverna övar på hinderbanorna.

 

 

6.      Kunskapskrav
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till aktiviteten och sammanhanget

 

  

7.      Preliminär veckoplanering

 

Lektion 1: Intro teori

 

Lektion 2: Egen bana

 

Lektion 3: Hinderbana: Hopp

 

Lektion 4: Hinderbana: Balans

 

Lektion 5: Hinderbana: Klättra

 

Lektion 6: Hinderbana: Rotera

 

Lektion 7: Hinderbana: Hänga

 

Lektion 8: Bedömningsbana

 

Lektion 9: Bedömningsbana

 

 

1.      Bedömningsexempel (skolverket)


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Redskapsgymnastik konkretisering
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback