Skolbanken Logo
Skolbanken

Rörelseglädje

Solrosens förskola, Helsingborg · Senast uppdaterad: 16 januari 2020

Under våren kommer vi under fredagsmyset from nu att ha ett sidoprojekt där barnen får möta olika former av rörelse och avslappning.

 

Pedagogisk Planering;

 

Vi ser ett behov för barnen att förstå vikten av att röra på sig och leva en hälsosam livsstil inklusive få förståelse för hur kost och avslappning påverkar vårt mående. Vi tänker att vi skapar fler förutsättningar för att hitta en balans mellan fysisk aktivitet och vila. Barnen har visat ett stort intresse under tidigare rörelse erbjudanden vilket vi vill fortsätta att uppmuntra.

 

Syfte;

 

Vårt syfte är att varje barn ska utveckla en sund livsstil som skapar bättre förutsättningar för ett livslångt välbefinnande och ger bättre förutsättningar för utveckling och lärande.  Vi vill att varje barn känner tillit till sin egen förmåga och utvecklar sin motorik, känner rörelseglädje genom att delta i fysiska aktiviteter. Vi vill utveckla varje barns förståelse för hur en hälsosam livsstil påverkar vårt mående genom att skapa möjligheter för balans mellan aktivitet och vila.

 

Teoretiska kopplingar;

 

https://forskolan.se/mer-tid-for-rorelse/

 

 ”I förskolan finns en unik möjlighet att inspirera till rörelseglädje tidigt i barnens liv. Barn som rör på sig utvecklar sin kroppsuppfattning, motorik och koncentrationsförmåga. Barn ska få röra sig på många olika sätt i förskolan, och mycket går att göra med små medel”. Skolverket, 3 januari, 2020.

 

Barnkonventionen;

 ”Alla barn har rätt till lek, vila och fritid”. ”Alla barn har rätt till liv och utveckling”. ”Alla barn har rätt till bra hälsa…”.

 

 Mål:

 

Att varje barn utvecklar en förståelse för hur viktigt det är att ta hand om sin hälsa och sitt välbefinnande.

 

Att varje barn hittar en rörelseglädje och tillit till sin egen förmåga.

 

 

 

Genomförande;

 

Vi erbjuder balans mellan aktivitet och vila dagligen i olika former men kommer på fredagar att ha extra fokus på projektet "rörelseglädje" för att erbjuda olika former av fysisk rörelseaktivitet som barnen visat intresse för (ex. polis gympa, lekar, dans etc.), avslappningsaktiviteter som (ex yoga, massage) samt föra dialog tillsammans med barnen kring kost, avslappning och rörelse för välbefinnandet med stöd från litteratur som ex. Kompisböcker baserade på barnkonventionen (Linda Palm).

 

 

 


Läroplanskopplingar

barnen får sina behov respekterade och tillgodosedda och får uppleva sitt eget värde,

motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för hur viktigt det är att ta hand om sin hälsa och sitt välbefinnande,

Kap. 1 FÖRSKOLANS UPPDRAG Hållbar utveckling samt hälsa och välbefinnande

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback