Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
6
Domnarvets skola, Borlänge · Senast uppdaterad: 27 januari 2020
Vad är hälsa? Fysiskt, psykiskt och socialt? Hur kan man nå bättre hälsa och hur kan vi hjälpa varandra till bättre hälsa? Vad är viktigt att tänka på när det gäller träning för att den ska vara hälsosam och hur ska man lägga upp delar av sin träning.
Syfte hälsa och livsstil:
Övrig träning:
Kunskapskrav:
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar sammansatta motoriska grundformer i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten.
Eleven kan samtala om egna upplevelser av fysiska aktiviteter och för då enkla och till viss del underbyggda resonemang kring hur aktiviteterna kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan ge enkla beskrivningar av hur man förebygger skador som är förknippade med lekar, spel och idrotter.
Uppgift:
Eleverna drar en sport i gruppen och ska komma på
- en bra uppvärmning: material och beskrivning (bestäm vem som berättar och visar i gruppen)
- skaderisker (redovisas i den skriftliga uppgiften)
- hur man tränar på bästa sätt för att bli bra på sporten(redovisas i den skriftliga uppgiften)
Lektion 1: Varje elev drar en lapp och får en sport samt grupp. Gruppen får uppgiften och titta på och jobba med. Brainstorming med frågorna.
Aktivitet: 27:n , och uppvärmning 15 min, stafett med gruppen
Lektion 2: Föreläsning skaderisker,
Aktivitet: Hinderbana med fel
Lektion 3: Föreläsning hälsa,
Aktivitet: Stationer
Lektion 4: Redovisa uppvärmning 5 min (alla testar allas) samt skrivuppgift.
Aktivitet: Testa gruppernas uppvärmning
Centralt innehåll (2)
Förebyggande av skador, till exempel genom uppvärmning.
Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av olika fysiska aktiviteter och träningsformer, levnadsvanor, kroppsuppfattning och självbild.
Innehåller inga uppgifter