Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Kondition, styrka år 9 HT-21

Skapad 2020-01-22 11:39 i Fågelskolan Lunds för- och grundskolor
Vad har vi för nytta av att ha en god kondition, god styrka och god rörlighet? För att vi ska kunna må bra och leva länge krävs det att vi underhåller vår kropp, precis som att man behöver serva bilen några gånger per år behöver vi serva kroppen. Genom att vi rör på oss regelbundet, så minskar vi risken förr en massa skador och sjukdomar.
Grundskola 9 Idrott och hälsa

Innehåll

Mål

- kunna utveckla och behärska konditions, styrkes och rörlighets momenten t.ex kunna rätt teknik, utveckla din egen kondition, styrka och rörlighet.
- kunna anpassa dina rörelser till de krav som aktiviteten ställer.
- kunna forma och genomföra aktiviteter för egen motion.
- förstå sambandet mellan motion och hälsa.

 

Arbetets innehåll

Komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter.
Styrketräning, konditionsträning, rörlighetsträning och mental träning. Hur dessa aktiviteter påverkar rörelseförmågan och hälsan.

Ord och begrepp för och samtal om upplevelser och effekter av olika fysiska aktiviteter och träningsformer.

Arbetssätt och redovisningsform

1. Vi fortsätter att bygga på våra kunskaper i kondition, styrka och rörlighet.
2. Vi tränar framför allt med olika redskap.
3. Vi tänker på säkerhetstänkandet, så att vi undviker skador.

Redovisning blir det genom att på lektionerna visa att man kan arbeta med de olika momenten vi har, samt utvecklar sina olika förmågor. 




Visa din kunskap - Bedömning

Redovisning blir det genom att på lektionerna visa att man kan arbeta med de olika momenten vi har, samt utvecklar sina olika förmågor.

Det kommer även att vara en teoretisk skriftlig uppgift kopplad till detta arbetsområdet som handlar om styrketräning.

 

Matriser

Idh
Kondition, styrka och rörlighet åk9

Planera

Styrketräning: att planera och genomföra ett styrkepass på gym
Nivå 1
Nivå 2
Nivå 3
Genomförande
Eleven kan anpassa till viss del sina rörelser till de olika övningarna. Anpassar intensitet till de övningarna.
Eleven kan relativt väl anpassa sina rörelser till de olika övningarna. Anpassar intensiteten relativt väl till alla momenten
Eleven kan väl anpassa sina rörelser till de olika övningarna. Eleven anpassar intensiteten väl till alla momenten och alla övningarna
Aktivt arbete
Du arbetar till viss del aktivt på lektionerna. Du lyssnar till viss del och tar till dig instruktioner om hur olika övningar ska utföras.
Du arbetar aktivt på lektionerna. Du lyssnar och tar till dig instruktioner om hur olika övningar ska utföras.
Du arbetar alltid aktivt på lektionerna. Du lyssnar och tar till dig instruktioner så att du vet hur olika övningar ska utföras med god teknik och kontroll.
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: