Ämnen:
Historia
·
Årskurs:
7 - 9
Almunge skola, Uppsala · Senast uppdaterad: 16 december 2021
Första och andra världskriget, kalla kriget.
Nannaskolan VT 2022
Historia årskurs 9
Centrala innehåll:
Nationalismen (Veta vad begreppet innebär)
Imperialismen (Veta vad begreppet innebär)
Ryssland blir Sovjetunionen (s.318-326)
Första världskriget (s.304-316)
Mellankrigstiden (s.334-348)
Andra världskriget (s.350-374)
Supermakter och terrorbalans
1989 (s.390-393)
Mål:
Att nå kunskapskraven i Lgr11.
Eleven ska försöka tillägna sig ett historiemedvetande, få förståelse för historiska samband, inhämta kunskaper om kulturarvet samt försöka förstå hur historien utvecklas och förändras.
Prov: Muntligt prov vecka 9. Grupper och vilket lektionspass kommer senare. (s.318-326, 304-315, 334-348). Vi går igenom allt på lektionerna, men svaren hittar du också i boken. Det räcker också att bara läsa sidorna i boken. Välj det som känns bäst för din inlärningsstil.
Instuderingsfrågor:
Nationalism (anteckningar)
Imperialism (anteckningar)
Frågor s. 332-333
Frågor s. 316-317
Föreläsning: Om förintelsen för årskurs 9 kommer i år att ske genom en förinspelning.
Vecka 2 Introduktion
Lektion 1 Pärmar, utdelning av böcker, planering, nyheter. (Sli: Världens historia: överlevnad).
Lektion 2 Nationalism, SLI Nationalismens historia, genomgång nationalism
Lektion 3 Imperialism: s.411-415 (sli:Rasismens historia, ta vad man vill ha, 14 min eller Max 1800-tal:Rasismens århundrade)
Vecka 3 Nationalismen i Europa/Ryssland blir Sovjetunionen
Lektion 1 Ryska revolutionen (genomgång)
Lektion 2 Ryssland (s. 319-322)
Lektion 3 Ryssland (s.323-325, 330-331) (Sli: Ideologiernas historia: socialism/kommunism)
Vecka 4 Första världskriget och mellankrigstiden
Lektion 1 Bakgrund: Hur såg Europa ut? (s.304-307) (Sli: Historiska vändpunkter: Skottet i Sarajevo)
Lektion 2 Krig (s.308-312)
Lektion 3 Krig, Versaillesfördraget (s.313-315)
Vecka 5 Första världskriget och mellankrigstiden
Lektion 1 Tyskland under mellankrigstiden (s.335-337)
Lektion 2 Nazismen (s.338-341)
Lektion 3 Nazismen (s.342-348)
Vecka 6: Repetition på första världskriget och mellankrigstiden (Lektion 1-3)
Instuderingsfrågor
Nationalism (anteckningar)
Imperialism (anteckningar)
Frågor s. 332-333
Frågor s. 316-317
Vecka 7: Lektion 1-3
Enskild skriftlig uppgift 5 lektionspass. Uppgiften läggs ut på Unikum i början av denna vecka.
Vecka 9: Muntliga prov
En lektion: Prov i grupp. Gruppindelningen kommer att läggas ut i Unikum.
Två lektioner: Enskild skriftlig uppgift i klassrummet. Lämnas in till respektive lärare senast fredag vecka 9.
Vecka 10: Andra världskriget (s.350-374)
Lektion 1 Bakgrund, sambandet med första världskriget. SLI
Lektion 2 Krig (s.350-355)
Lektion 3 Världskrig (s.356-357) (s.358-359)
Vecka 11 Andra världskriget
Lektion 1 Världskrig (s.360-365)
Lektion 2 Världskrig (s.366-369)
Lektion 3 Världskrig (s.370-373) Läxa: s.366-369
Vecka 12 1945-1989
Lektion 1 Israel – Palestina (s.546-551)
Lektion 2 Supermakter och terrorbalans, (s.520-527)(s.530-537)
Lektion 3 1989 (s.538-545)
Vecka 14-23 läser vi ämnet religion.
Glöm inte att ställa frågorna: NÄR? VAR? HUR? VARFÖR?
Syfte (4)
använda en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, gestalter, kulturmöten och utvecklingslinjer,
kritiskt granska, tolka och värdera källor som grund för att skapa historisk kunskap,
reflektera över sin egen och andras användning av historia i olika sammanhang och utifrån olika perspektiv, och
använda historiska begrepp för att analysera hur historisk kunskap ordnas, skapas och används.
Centralt innehåll (7)
Den europeiska dominansen, imperialism och kolonialism.
Nationalism och olika former av demokrati och diktatur i Europa och i andra delar av världen.
De båda världskrigen, deras orsaker och följder. Förtryck, folkfördrivningar och folkmord. Förintelsen och Gulag.
Historiska berättelser från skilda delar av världen med skildringar av människors upplevelser av förtryck, till exempel i form av kolonialism, rasism eller totalitär diktatur och motstånd mot detta.
Hur historia kan användas för att skapa eller stärka nationella identiteter.
Hur historia kan användas för att förstå hur den tid som människor lever i påverkar deras villkor och värderingar.
Vad begreppen kontinuitet och förändring, förklaring, källkritik och identitet betyder och hur de används i historiska sammanhang.