Kurser:
ESE, SPR
Gymnasiesärskolan, Mjölby · Senast uppdaterad: 7 oktober 2022
På musiken spelar vi på olika instrument och sjunger i mikrofonen. På dramalektionen spelar vi teater med musikaliska inslag.
Lära in nya sånger och sjunga tillsammans.
Spela på olika instrument.
Öva på rytm och att kunna klappa i takt tillsammans.
Notvärden och benämna noternas namn.
Agera och dramatisera till berättelser och sånger.
Samarbetsövningar, charader, imitera och improviserar till berättelser och sånger.
Sånger för att markera högtider och traditioner.
Besöka konstutställning
Arbeta med samarbetsövningar inom musik och drama, att våga agera. Vi arbetar med att dramatisera olika sånger där alla elever ska få var sin roll.
Grundläggande kunskaper:
Eleven deltar i dramat efter sin förmåga
Fördjupade kunskaper:
Väljer och använder rörelser som passar till dramat.
Syfte (4)
3) Förmåga att undersöka olika kulturella och estetiska uttryck.
1) Förmåga att kommunicera med ord och begrepp eller alternativa uttryckssätt.
2) Förmåga att förstå och tolka språkliga budskap.
3) Förmåga att söka och tolka information.
Centralt innehåll (11)
Rytm- och musikinstrument.
Sånger och berättelser och hur de kan gestaltas med ljud, rytmer och rörelser.
Förmedling av tankar och känslor genom musik, dans och drama.
Imitation och improvisation genom musik, dans och drama.
Arbetsgången i den skapande processen, från idé till färdig gestaltning.
Musikens funktion för att markera högtider, traditioner, identitet och grupptillhörighet.
Kommunikation i olika former, till exempel kroppsspråk, tal och digitala kommunikationsverktyg.
Kommunikation för olika syften och i olika sammanhang, till exempel för att skapa kontakt, uttrycka önskemål och svara.
Samspelets olika faser: initiera, upprätthålla och avsluta.
Ord, begrepp och symboler för att kommunicera och samspela med andra.
Kommunikation om känslor. Hur känslor kan uttryckas, beskrivas och tolkas.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter