Alla åldrar
Snäckbacken Förskola, Dibber Sverige AB · Senast uppdaterad: 19 september 2023
Dokumentation och reflektion på Musslan
Syfte
Vi dokumenterar ständigt på Musslan.
Dels för att se vad barnen faktiskt gör, men också få en överblick hur vi ska ta oss vidare för att stötta och utmana på bästa sätt.
För våra yngre barn är bilden en viktig del i reflektionen.
Barnens reflektioner ger oss pedagoger ett verktyg att utmana dem vidare och se vad de tar fasta på.
Göra barnen medvetna om sitt kunnande.
Mål
Att vi ska få en tydlig bild över hur vi går vidare för att utveckla det enskilda barnet men också gruppen.
Genomförande
Att ofta ha bildspel igång och dokumentation på våra väggar ger dem tillfälle att reflektera, tillsammans med både oss vuxna och med sina kompisar.
Dokumentation
Dokumentationen synliggörs via Unikum för att delge vårdnadshavare vad vi gjort och till gruppen, den enskildes lärlogg eller Snäckbacken lärlogg. Vi, pedagoger, använder dokumentationen som underlag för analys och utvärdering inom området.
När dokumentationen sker kontinuerligt och systematiskt är det möjligt att följa och analysera hur utbildningen stimulerar och utmanar barnen i deras utveckling och lärande. Det är först när vi synliggör varje barns möjligheter till utveckling som det går att utvärdera hur förskolan arbetar mot målen i läroplanen.
UTVÄRDERING - UPPFÖLJNING
Kontinuerlig utvärdering genom analys av dokumentation och samtal. Vi använder vår avdelningsplanering till att reflektera och utvärdera våra dokumentationer så vi kan se över hela processen och se hur vi kan gå vidare för att utmana barnen.
Läroplan (4)
skapa förutsättningar för barnen att utveckla sin förmåga att kommunicera, dokumentera och förmedla upplevelser, erfarenheter, idéer och tankar med hjälp av olika uttrycksformer, såväl med som utan digitala verktyg,
intresse för och förmåga att uttrycka tankar och åsikter så att de kan påverka sin situation,
respektera varje barns rätt att uttrycka sina åsikter med olika uttrycksformer samt säkerställa att barnens uppfattningar och åsikter tas tillvara och kommer till uttryck i utbildningen,
får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utveckling och lärande.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter