"Positiva upplevelser av rörelse under uppväxtåren har stor betydelse för om vi blir fysiskt aktiva senare i livet. Att ha färdigheter i och kunskaper om idrott och hälsa är en tillgång för både individen och samhället.
Undervisningen i ämnet idrott och hälsa ska syfta till att eleverna utvecklar allsidiga rörelseförmågor och intresse för att vara fysiskt aktiva. Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla sin samarbetsförmåga och respekt för andra. Undervisningen ska skapa förutsättningar för alla elever att under hela sin skoltid kontinuerligt delta i skolans fysiska aktiviteter och bidra till att eleverna utvecklar en god kroppsuppfattning och tilltro till sin egen fysiska förmåga." - Skolverket
Eleven har nytta av att kunna dansa i sitt vardagsliv;
Eleven har nytta av att kunna dansa i sitt yrkesliv. Exempel på yrkeskategorier är;
Innehåll:
Förmågor som kommer att bedömas är huruvida eleven i genomförandet av sammansatta rörelser kan anpassa dessa till takt och rytm. Individuella danser och gruppdans kommer att redovisas genom en danskoreografi i form av ett videoklipp på ett undervisningspass. Kunskaper i pardans kommer att uppvisas kontinuerligt på idrottsundervisningspassen.
Lektionsplanering
V13-14 inställd och V 17 dansar vi utomhus (8b även v. 18).
Vecka |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
v. 11 |
Intro dans och kultur genom tiderna, moderna standarddanser (foxtrot och bugg) |
Moderna standarddanser (Foxtrot, vals, bugg) Just Dance , Sid shuffle |
v. 12 |
Moderna standarddanserbugg och foxtrot, linedance, chachaslide , sid shuffle, just dance (endast 8B pga utvecklignssamtal).Moderna standarddanser, linedance, chachaslide , sid shuffle, just dance |
Moderna standarddanser bugg och foxtrot, linedance, chachaslide , sid shuffle, just dance |
v. 13 |
Moderna standarddanser bugg och vals, linedance, sid shuffle, just dance |
Moderna standarddanser (bugg, vals) just dance, linedance |
v. 14 |
Moderna standarddanser (bugg, vals, foxtrot), linedance (gärna cowboyklädd eller buggklädd) Filmning av momentet. |
|
E | C | A | |
---|---|---|---|
Individuell- och gruppdans
|
Eleven kan individuellt och i grupp i till viss del utföra enkla danssteg i viss takt och rytm samt ibland ha ett sammanhang.
|
Eleven kan individuellt och i grupp relativt väl utföra flera danssteg med relativt flyt, takt och rytm samt kunna visa på olika sammanhang med få enklare stopp.
|
Eleven kan individuellt och i grupp utföra de flesta utlärda danssteg väl med flyt, i takt och rytm samt med sammanhang utan att få stopp i dansen.
|
Pardans
|
Eleven kan i samspel med andra i par till viss del utföra få enkla grundsteg i viss takt och rytm
|
Eleven kan i samspel med andra i par relativt väl utföra flera pardanser med relativt flyt och i relativ takt och rytm, samt ha sammanhang med få enklare stopp.
|
Eleven kan i samspel med andra i par utföra flera pardanser väl med flyt, i takt och rytm samt med sammanhang utan att få stopp i dansen.
|