Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

NO (år 1-3), Biologi

·

Årskurs:

5

Fysisk aktivitet och hälsa åk 5

Trönningeskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 10 juni 2020

Kroppen är fantastisk! Hur många maskiner finns det som skulle kunna klara av det som din kropp gör? . Det är spännande att utforska människan. Dessutom är det lätt-alla har ju en kropp! Under några veckor kommer vi att arbeta med arbetsområdet Kropp och hälsa. Det är viktigt att du vet hur din kropp fungerar så att du själv kan påverka ditt eget välbefinnande!

Syfte

 

 

Syftet med arbetet är att lära sig hur vi människor påverkas utav fysisk aktivitet, samt få en god uppfattning om varför det är viktigt att röra på sig och hur vi kan göra för att få en förbättrad hälsa. Lektionerna kommer att kombineras både teoretiskt och praktiskt, för att kunna göra så aktiva lektioner som möjligt.

Centralt innehåll

Konkritiserade mål

Du ska utveckla din förmåga  att:

  • kunna några utav kroppens organ, och förklara hur de fungerar i olika sammanhang.
  • Kunna förklara varför det är viktigt att röra på oss, samt kunna förklara vad som händer i vår kropp under fysisk aktivitet.
  • använda kunskaper i biologi för att kunna kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa.
  • beskriva några vanliga sjukdomar och hur de kan förebyggas och behandlas
  • kunnar hur du kan påverka din hälsa genom kost, sömn, hygien och motion.
  • beskriva och kunna hur lagsporter kan påverka vårt sociala liv.
  • diskutera identitet, jämställdhet, relationer, kärlek och ansvar.

Bedömning

Jag kommer att bedöma: din förmåga att använda viktiga begrepp inom kropp och hälsa och kan beskriva dessa samt se samband mellan dessa. din förmåga att resonera och argumentera om fysisk aktivitet och vår hälsa.

Din förmåga att kunna samarbeta, samt vara aktiv på lektionerna via att kunna diskutera och resonera.

Ditt innehåll i dina läxor, grupparbete samt prov.

Arbetsbeskrivning

 

 

  • Genomförande och dokumentation av enkla praktiska undersökningar.
  • Tolkning och granskning av information med koppling till människokroppen, till exempel i faktatexter och tidningsartiklar.
  • Vi kommer att se film och filmklipp om fysisk aktivitet och vår hälsa.
  • Sammanfatta information från filmer, texter och diskussioner.
  • Vi kommer att ha ett grupparbete där man jobbar två och två.
  • Klassrumsdiskussioner.
  • Läxor och prov.
  • Muntliga genomgångar.

 


Läroplanskopplingar

använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet,

genomföra systematiska undersökningar i biologi, och

använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.

Hur den psykiska och fysiska hälsan påverkas av sömn, kost, motion, sociala relationer och beroendeframkallande medel. Några vanliga sjukdomar och hur de kan förebyggas och behandlas.

Människans organsystem. Organens namn, utseende, placering, funktion och samverkan.

Människans pubertet, sexualitet och reproduktion samt frågor om identitet, jämställdhet, relationer, kärlek och ansvar.

Livets utveckling och organismers anpassningar till olika livsmiljöer.

Eleven kan samtala om och diskutera enkla frågor som rör hälsa, naturbruk och ekologisk hållbarhet genom att ställa frågor och framföra och bemöta åsikter på ett sätt som till viss del för samtalen och diskussionerna framåt.

Eleven kan söka naturvetenskaplig information och använder då olika källor och för enkla resonemang om informationens och källornas användbarhet.

Eleven kan använda informationen i diskussioner och för att skapa texter och andra framställningar med viss anpassning till sammanhanget.

Eleven kan jämföra sina och andras resultat och för då enkla resonemang om likheter och skillnader och vad de kan bero på samt bidrar till att ge förslag som kan förbättra undersökningen.

Dessutom gör eleven enkla dokumentationer av sina undersökningar i text och bild.

Eleven har grundläggande kunskaper om biologiska sammanhang och visar det genom att ge exempel på och beskriva dessa med viss användning av biologins begrepp.

Matriser i planeringen
Kroppen år 5
Biologi kunskapskrav åk 4-6.
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback