I sin presentation i Keynote ska de få med en bild på boken, sammanfattning av handlingen, ett utdrag från boken, huvudpersoner, kort fakta om bokens författare, med källhänvisningar, samt ett betyg med motivering osv.
Muntlig redovisning i år 6 |
|||
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
---|---|---|---|
Innehåll / Fakta
|
Du kan förbereda och genomföra enkla muntliga presentationer. Publiken fick till viss del nya kunskaper.
|
Du kan förbereda och genomföra utvecklade muntliga presentationer. Publiken fick flera nya kunskaper.
|
Du kan förbereda och genomföra välutvecklade muntliga presentationer. Publiken fick flera nya kunskaper om ämnet.
|
Upplägg
Redovisningens upplägg - början, huvuddel och avslutning.
|
Ditt tal innehöll en i huvudsak fungerande inledning, innehåll och avslutning och viss anpassning till syfte och mottagare.
|
Ditt tal innehöll en relativt väl fungerande inledning, innehåll och avslutning och relativt god anpassning till syfte och mottagare.
|
Ditt tal innehöll en väl fungerande inledning, innehåll och avslutning och god anpassning till syfte och mottagare.
|
Presentation: muntligt
Har tränat ordentligt på redovisningen och klarar att tala fritt om ämnet (med ev. stödord).
|
Du läste innantill men tittade upp då och då.
|
Du talade relativt fritt om ämnet men använde stödord/text till hjälp. Du tittade upp ofta.
|
Du talade fritt om ämnet. Du hade tydlig ögonkontakt med åhörarna.
|
Presentation: kroppen
Kroppsspråk
Presentationsteknik
|
Du var vänd mot publiken under delar av presentationen.
|
Du var vänd mot publiken under den största delen av presentationen.
|
Du skapade kontakt med publiken genom att vara vänd mot denna och visade en engagerad kroppshållning.
|
Talets tydlighet
Talar lagom högt och tydligt
|
Du talade lagom högt men ibland otydligt och mumlande.
|
Du talade lagom högt och för det mesta tydligt.
|
Du talade lagom högt och väldigt tydligt.
|
Talhastighet
Anpassar talets hastighet efter ämnet och åhörarna och vågar pausa när det behövs.
|
Du talade snabbt men det gick ändå att hänga med. Du pausade sällan.
|
Du höll ditt tal i lagom hastighet så att åhörarna hängde med. Du gjorde få pauser.
|
Du höll ditt tal i bra hastighet och kunde variera dig beroende på vad du talade om. Du vågade pausa för att tex. understryka något.
|