Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska

·

Årskurs:

5

LÄSFÖRSTÅELSE ÅK 5 2019

Öjersjö Storegård 5-9, Partille · Senast uppdaterad: 2 maj 2020

Läsförståelseträning av berättande, beskrivande, förklarande, instruerande och argumenterande text.

Syfte

Att lära känna de olika texttyperna: berättande, beskrivande, förklarande, instruerande och argumenterande text.

Att träna förståelse av det lästa på, mellan och bortom raderna.

Att kunna använda olika lässtrategier efter texttyp, dvs att sökläsa, översiktsläsa och djupläsa efter behov.

Att träna på att återberätta innehåll, beskriva vad du lärt av det lästa, samt förklara dina tankar om det lästa, dra slutsatser och paralleller till andra erfarenheter och upplevelser.

Att avkoda, läsa med inlevelse och flyt.

 

Genomförande

Vi arbetar med både skönlitteratur, poesi, faktatexter, artiklar, beskrivningar och recept m.m. Vi läser texter tillsammans, i grupp och enskilt. Vi samtalar om det lästa innehållet och tränar på att sökläsa, översiktsläsa och djupläsa. Du reflekterar, drar slutsatser liksom paralleller till andra erfarenheter.

 

Bedömning

Eleverna bedöms kontinuerligt under lektionsarbetet med läsning av olika sorters texter och vid diskussioner om det lästa. Eleverna har läsläxor av olika texter med tillhörande frågeställningar som de besvarar skriftligt. Bedömningen redovisas i matrisform.


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
MATRIS: LÄSFÖRSTÅELSE AV OLIKA TEXTER + ATT AVKODA LIKSOM ATT LÄSA MED INLEVELSE OCH FLYT.
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback