Steg 1 - kvadratmeterpris
Vi kommer att titta på olika lägenheter till försäljning på Kungsholmen och jämföra priserna/m2. Du kommer få visa dina uträkningar och redogöra för hur man räknar ut kvadratmeterpriset utifrån pris och yta.
Steg 2 - skiss.
Du får skissa på en egen planlösning till ett rum och kök. Arean får vara 30-32m2. Skalan du ska använda dig av är 1:50.
Du ska visa att du kan använda dig av skalan för att rita upp rätt area. Du ska också visa rimlighet i dina beräkningar när du gör plats för interiörer.
Steg 3 - ritning.
Du ska nu göra om din skiss till en riktig ritning, med tydliga symboler för fönster och dörrar. Använd linjal!!
Ritningen ska fyllas i med en svart fineline penna.
Steg 4 - budget.
Du ska göra en budgetlista med tre spalter på linjerat papper. Högst upp skriver du rubrikerna:
Inköp, kostnad och kvar på konto. Du tränar på att göra uträkningar genom uppställning.
Steg 5 - möblering.
Nu är det dags att möblera din lägenhet. Du kommer få en bestämd budget att använda för att köpa möbler och annan utrustning. Endast hänvisad internetsida får användas. Rita tydligt in alla möbler utifrån skala 1:50.
Steg 6 - teknik.
Finns det pengar över i din budget? Behöver du tvätt- eller diskmaskin? Kanske en Tv eller dator?
Endast hänvisad internetsida får användas.
Steg 7 - redovisning.
Redovisa din lägenhet tillsammans med din budgetlista. Du ska visa rimlighet i dina bedömningar av yta och att dina val är genomtänkta.
Lycka till!