INNEHÅLL
Under momentet kommer vi att besvara följande frågor:
MÅL
Målet med arbetsområdet är att få förståelse för det svenska rättssystemet. Med hjälp av relevanta begrepp och modeller kan du analysera samhällsfrågor utifrån olika perspektiv där du beskriver samband och underbygger dina resonemang.
MATERIAL
https://www.so-rummet.se/kategorier/samhallskunskap/lag-och-ratt
https://www.so-rummet.se/kategorier/samhallskunskap/lag-och-ratt/rattegang-fran-brott-till-straff
https://www.so-rummet.se/kategorier/samhallskunskap/lag-och-ratt/brottslighet-och-kriminalvard
FRAMGÅNGSFAKTORER
BEDÖMNING
VECKOPLANERING
Vecka |
Lektioner |
|
v. 36 |
Lektion 2: □ ”Brott, organiserad brottslighet och brottsoffer” s. 105 – 107 □ Från brott till åtal https://app.studi.se/l/fraan-brott-till-aatal □ ”Polis, åklagare och domstolen” s. 110-112. Lektion 3: □ Från brott till åtal forts. https://app.studi.se/l/fraan-brott-till-aatal □ ”Polis, åklagare och domstolen” s. 110-112. □ Att resonera – hur gör du? https://www.ur.se/orkaplugga/nyanserade-resonemang-och-komplexa-samband-i-samhallskunskap/ □ Resonera: bör vi ha hårdare straff i Sverige? |
|
v. 37 |
Lektion 1: □ Resonera: bör vi ha hårdare straff i Sverige? FORTSÄTTNING.
Individuellt eller i grupp: titta på filmerna och gör quizen. □ I rättssalen https://app.studi.se/l/i-raettssalen □ Rättegång https://app.studi.se/l/raettegaang □ Dom faller https://app.studi.se/l/dom-faller Om du är klar läs ”Domstolar” s. 113 – 114, plocka ut nyckelinformation och skriv en sammanfattning. Lektion 2: □ ”Påföljder” s. 115 – 118. □ Uppgift: ”Skadeståndsskyldig i unga år” s. 119. □ Extrauppgift: resonera och se samband: vilka påföljder har vi INTE i Sverige som finns i andra länder? Varför? Hur fungerar det?
Lektion 3: □ Begreppsförståelse: förklara begreppen och vad de olika rollerna innebär. □ Resonera och se samband: analys av samhällsfråga med hjälp av relevanta begrepp.
|
|
v. 38 |
Lektion 1: □ Förberedelse rollspel (rättegång) Lektion 2: □ Rollspel Lektion 3: □ Repetition – från brott till påföljd. Gemensam genomgång. |
|
v. 39 |
Lektion 1: □ Plugga tillsammans. Lektion 2: □ Examination Lektion 3: □ Examination |
|
Förmåga att analysera samhällsstrukturer med hjälp av samhällsvetenskapliga begrepp och modeller. Förmåga att reflektera över hur individer och samhällen formas, förändras och samverkar. |
|||
Grundläggande kunskaper | God kunskaper | Mycket goda kunskaper | |
---|---|---|---|
Samhällsstrukturer
|
Eleven har grundläggande kunskaper om olika samhällsstrukturer.
|
Eleven har goda kunskaper om olika samhällsstrukturer.
|
Eleven har mycket goda kunskaper om olika samhällsstrukturer.
|
Undersöka strukturer i samhället
|
Eleven visar det genom att undersöka hur sociala, mediala, rättsliga, ekonomiska och politiska strukturer i samhället är uppbyggda och fungerar och beskriver då enkla samband inom och mellan olika samhällsstrukturer.
|
Eleven visar det genom att undersöka hur sociala, mediala, rättsliga, ekonomiska och politiska strukturer i samhället är uppbyggda och fungerar och beskriver då förhållandevis komplexa samband inom och mellan olika samhällsstrukturer.
|
Eleven visar det genom att undersöka hur sociala, mediala, rättsliga, ekonomiska och politiska strukturer i samhället är uppbyggda och fungerar och beskriver då komplexa samband inom och mellan olika samhällsstrukturer.
|
Använda begrepp
|
I beskrivningarna kan eleven använda begrepp och modeller på ett i huvudsak fungerande sätt.
|
I beskrivningarna kan eleven använda begrepp och modeller på ett relativt väl fungerande sätt.
|
I beskrivningarna kan eleven använda begrepp och modeller på ett väl fungerande sätt.
|
Förmåga att analysera och kritiskt granska lokala, nationella och globala samhällsfrågor ur olika perspektiv. Förmåga att uttrycka och värdera olika ståndpunkter i till exempel aktuella samhällsfrågor och argumentera utifrån fakta, värderingar och olika perspektiv. |
|||
Grundläggande kunskaper | God kunskaper | Mycket goda kunskaper | |
Undersöka samhällsfrågor
|
Eleven kan undersöka samhällsfrågor ur olika perspektiv och beskriver då enkla samband med enkla och till viss del underbyggda resonemang.
|
Eleven kan undersöka samhällsfrågor ur olika perspektiv och beskriver då förhållandevis komplexa samband med utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang.
|
Eleven kan undersöka samhällsfrågor ur olika perspektiv och beskriver då komplexa samband med välutvecklade och väl underbyggda resonemang.
|
Värdera & uttrycka ståndpunkter
|
Eleven värderar och uttrycker olika ståndpunkter i några samhällsfrågor med enkla resonemang och till viss del underbyggda argument och kan då i viss utsträckning växla mellan olika perspektiv.
|
Eleven värderar och uttrycker olika ståndpunkter i några samhällsfrågor med utvecklade resonemang och relativt väl underbyggda argument och kan då i förhållandevis stor utsträckning växla mellan olika perspektiv.
|
Eleven värderar och uttrycker olika ståndpunkter i några samhällsfrågor med välutvecklade resonemang och väl underbyggda argument och kan då i stor utsträckning växla mellan olika perspektiv.
|