Skolbanken Logo
Skolbanken

Lektionsplanering v. 36

Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 1 september 2020

Mall för lektionsplanering

Vecka: 36

 

Lektionsplanering Grupp: Kronhjorten

 

Måndag: 

 

Lektion 1:
Lilla Lustig - lika men ändå olika

Lektion 2:
samarbetsövningar

Lektion 3:
Före bornholm

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

Vi börjar med att läsa boken om Lilla Lustig, därefter kommer vi samtala om olika - lika och att förskolan är vår skog och hur vi ska vara mot varandra. 

Vi kommer göra olika samarbetsövningar, tex rockringen som ska varandra mellan oss. 

Efter vilan har vi språksamling 1 i Före Bornholm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onsdag: 

 

 

Lektion 1:

Hur se vår plats vid dubbeldammarna ut nu

Lektion 2:
Uppdragskort på lekplats

Lektion 3:
Högläsning

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

Förra terminen hade vi en plats vid dubbeldammarna som besökte för att se om det blivit någon förändring i naturen. Vi kommer besöka denna platsen och jämföra innan sommaren. Därefter kommer vi ha uppdragskort som barnen ska utföra två och två. Vi kommer gå och leta efter nässelfjärilslarver för att kunna plocka och ta med till förskolan. 

Efter lunch har vi högläsning. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag:

 

Lektion 1:
Barnen 2015 pyjamasparty tillsammans med Gladan

Lektion 2:

 

Lektion 3:
Före Bornholm

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

 

Tankar inför kommande lektioner:

Idag ska barnen som är födda 2015 har pyjamasparty, vilket är en uppstart för detta läsårets samarbete och lära-känna-tillfälle. 

 

 

Efter lunch har har vi språksamling 1 i Före bornholm.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

förmåga att fungera enskilt och i grupp, samarbeta, hantera konflikter och förstå rättigheter och skyldigheter samt att ta ansvar för gemensamma regler,

förmåga att lyssna på och reflektera över andras uppfattningar samt att reflektera och ge uttryck för egna uppfattningar,

ett nyanserat talspråk och ordförråd samt förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra i olika sammanhang och med skilda syften,

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback