I åk 9 kommer vi att arbeta med självporträtt. Vi börjar med att titta på en film om självporträtt kontra selfie. Är det någon skillnad i dessa två uttryck?
I denna period kommer du att få ta del av självporträttets utveckling under århundrade.
Vi kommer att även samtal om vem man är: Hur formas jag och av vem/vilka? Påverkas jag av mina kamrater, media, familj, av min uppväxtmiljö med mera? Är jag samma person hela tiden eller ändrar jag mig beroende på vilka jag umgås med? Varför om så är? Hur visar jag vem jag vill vara i mitt självporträtt?
Därefter kommer du att få skapa ditt självporträtt där du går via foto till blyerts för att sedan välja en valfri teknik tillsammans med ett citat för att presentera dig. Arbetet avslutas med en utställning på skolan.
Vidare kommer vi att ha en skulpturperiod där du via en gipsmask skall förmedla ett budskap eller en känsla. Du får ta del av masker från olika århundraden och från våra olika kontinenter. Arbetet avslutas med en skriftlig redovisning av din arbetsprocess där du väver in tanke och reflektion över perioden. Även detta arbete kommer att ställas ut på skolan.
Under dessa veckor får du bland annat kunskaper om och utvecklar förmågor i: