Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
7 - 9
Alirskolan 7-9, Bollnäs · Senast uppdaterad: 29 september 2020
Planering Vecka 40 Åk 7 och 8
Aktivitet: Vi fortsätter arbeta med samarbete samtidigt som vi utvecklar vår kondition, och speluppfattning. Den här veckan gör vi det med lekar inomhus.
Mål: Att alla deltar och anpassar sina rörelser - efter sina egna förmågor - till de lekar och spel som vi utför. Se kunskapskraven längre ner.
Lektion 1 - Spökboll
Gruppen delas in i två lag – LAG 1 och LAG 2.
Båda lagen väljer ut ett ”SPÖKE” som ska placeras i zonen som omger motståndarnas planhalva.
Spelytan (ca en volleybollplan) delas med bänkar in i två planhalvor.
Bakom och på sidorna om varje planhalva finns en avdelning för spöken från det motsatta laget.
Planen blir alltså uppdelad i fyra zoner - två för "levande" och två för "spöken".
I mitten på båda planhalvorna placeras det en plint som fungerar som skydd för spelarna.
· I spökboll handlar det om att bränna motståndarna.
· Man bränns om man blir träffad av en boll som någon ur motståndarlaget kastat. Bollen får inte röra något annat (tex golvet) före träffen.
· Man bränns inte heller om bollen träffar händerna eller huvudet
· Om man blir bränd blir man ett spöke och flyttar över till sitt lags spökzon.
Spelet är slut när alla spelare i det ena laget har blivit spöken. Det andra laget har då vunnit.
Uppvärmning Ca 10 minuter
Spring-uppvärmning och passa bollar enligt lärarens instruktioner.
Spel/Lek
Resterande tid. Sista 10 minuterna plocka undan och reflektion över dagens aktivitet.
Tänk på: Följ reglerna och var ärliga. Fairplay – Hjälp och stötta varandra – Samarbeta
Lektion 2 och 3 - Valfri lek och smålagspel
Klassen får gemensamt komma överens om en lek och ett smålagsspel som ska göras på lektion 2 och 3.
Kunskapskrav |
E |
|
C |
|
A |
Lek, spel och idrotter med komplexa rörelser |
Elev kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget. |
|
Elev kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget. |
|
Jag kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget. |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser