1. Syfte med undervisningen - Varför gör du det här? Vilken nytta har du av det?
Genom undervisningen i det teoretiska området näringslära ska du få förutsättningar att utveckla din förmåga att:
2. Centralt innehåll - Vad ska du arbeta med?
3. Arbetssätt - Hur ska du arbeta?
Lektion 1
Introduktion: Näringslära - 5 min
Genomgång: Tallriksmodellen - 50 min
Avslutning - 5 min
Lektion 2
Repetition: Tallriksmodellen – 5 min
Genomgång: Kolhydrater - 15 min
Aktivitet: Grupp, sammanfatta kolhydrater– 10 min
Genomgång: Protein - 15 min
Aktivitet: Grupp, sammanfatta protein - 10 min
Avslutning – 5 min
Lektion 3
Repetition: Kolhydrater och Protein – 10 min
Genomgång: Fett 10 min
Aktivitet: Grupp, sammanfatta fett - 15 min
Genomgång: Vitaminer/Mineraler – 10 min
Aktivitet: Grupp, sammanfatta vitaminer/mineraler - 10 min
Avslutning - 5 min
Lektion 4
Repetition: Näringsämnen - 10 min
Genomgång: Motion och vätska- 10 min
Aktivitet: Grupp, sammanfatta motion och vätska - 10 min
Aktivitet: Skriftlig uppgift – 25 min
Avslutning - 5 min
4. Hjälp - Hur får du stöd för att klara arbetet?
Som stöd i ditt arbete har du först och främst dina kamrater i gruppen, skulle det vara så att ni inte tillsammans kan lösa en uppgift frågar ni mig. Tänk på att ni har tillgång till både texter och filmer i skolplattformen som extra stöd.
5. Redovisningsform - Hur och när ska du visa vad du kan?
Arbetsområdet pågår totalt i 4 veckor och elevernas prestation, både muntligt och skriftligt, bedöms kontinuerligt under dessa veckor.
Betyg E | Betyg C | Betyg A | |
---|---|---|---|
Måltider och individuella behov
|
Därutöver kan eleven föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov.
|
Därutöver kan eleven föra utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov.
|
Därutöver kan eleven föra välutvecklade och väl underbyggda resonemang om hur varierade och balanserade måltider kan sättas samman och anpassas till individuella behov.
|