Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Historia

·

Årskurs:

7 - 9

HT 20 LPP Renässans, slavhandel kolonialism och imperialism

Österänggymnasiet, Kristianstad · Senast uppdaterad: 8 oktober 2020

Vi inleder kort med renässansen därefter upptäcktsresor, kolonialism och slavhandeln. Imperialismen (som kom ur kolonialismen) tillsammans med nationalismen är ideologier som påverkade världen stort under 1800- och 1900-talet. Imperialism handlar om att länder försöker växa på bekostnad av andra, så att de själva blir större, starkare och rikare. Mellan ca 1850-1900 erövrade europeiska länder stora områden i olika delar av världen, med mer än 120 miljoner människor. När de europeiska länderna tog över områden och länder, militärt och politiskt, skapade stort lidande då flera folkgrupper splittrade när nya gränser ritades på kartor.

Mål för arbetsområdet

Under arbetet ska du skaffa dig kunskap om och utveckla förståelse för:

 

  1. Bakgrunden til renässansen och hur den påverkade Europas länder på 1500-talet
  2. Bakgrunden till kolonier och slavhandel. Motiv och syfte som vi ser spår av än idag.
  3. Få en fördjupad kunskap om den europeiska dominansen - imperialism och kolonialism
  4. Skildringar av människors upplevelser av förtryck, till exempel i form av kolonialism och rasism och få en större förståelse till hur människors villkor och värderingar kan komma att påverkas av den tid de levde i och få en större förståelse för vår nutid.

 

Syfte

Vi inleder kort med renässansen och sedan arbetar vi med kolonialism/imperiilsm och slavhandel Genom att studera nationalism, kolonialism och imperialism ska du ges möjlighet att skaffa dig en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, personer, kulturmöten och utvecklingslinjer. Du ska även skaffa dig insikt om att det förflutna präglar vår syn på nutiden och därmed uppfattningen om framtiden. Du ska även kritiskt granska, tolka och värdera källor, som grund för att skapa historisk kunskap.

Arbetsgång

Arbetsområdet pågår i 4 veckor. Vi kommer utgå från Tengnäs historia och för ett högre betyg material på So rummet 7-9, filmer från studi.se amt andra länkar. Vi kommer att arbeta i grupper och sedan blir det ett skriftligt/muntligt slutprov.

Bedömning

Se matris. I kunskapskraven för historia bedöms kusnkapskrav 1, 2,3,4,5 och 8.

 
 
 
 
 

Läroplanskopplingar

använda en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, gestalter, kulturmöten och utvecklingslinjer,

kritiskt granska, tolka och värdera källor som grund för att skapa historisk kunskap,

Den europeiska dominansen, imperialism och kolonialism.

Nationalism och olika former av demokrati och diktatur i Europa och i andra delar av världen.

Matriser i planeringen
Ht 20 Renässans, kolonialism slavhandel
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback