Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Bild

·

Årskurs:

8

BILD - Åk 8 - perspektiv och arkitektur

Stadsparksskolan 7-9, Partille · Senast uppdaterad: 9 november 2022

Vi kommer att jobba med perspektivens grunder och arkitekturens historia, samt göra ett egenvalt fördjupningsarbete inom perspektiv och arkitektur.

Mål

(Uppgiftsbeskrivning) Arbetets innehåll

Vi ska gemensamt repetera och gå igenom de olika perspektiven centralperspektiv och tvåpunktsperspektiv, samt varianter på dessa. Du ska sedan självständigt välja en fördjupning som du reflekterar kring utifrån perspektiv och arkitektur.

 

Målet med arbetsområdet är du ska förstå:

  • Att du kan ansvara för självständigt arbete och bli klar i tid.
  • Grunderna inom 2-punktsperspektiv. D v s hur du skapar ett riktigt djup i bilden enligt 2-punktsprincipen.
  •   Hur sakerna du ritar påverkas av ljuskällan (solen), så att det blir skuggor på rätt sätt.
  •   Hur du använder linjal, pennor, sudd på rätt sätt.
  •   Du kan visa ett budskap i bilden med arkitektonisk anknytning.
  • Du ska kunna reflektera över din arbetsprocess.

Arbetssätt och redovisningsform 

Lektion 1-3: Genomgång och gemensam teknikgenomgång.

Lektion 3-7:Eget fördjupningsarbete

Lektion 8: Inlämning av fördjupningsarbete + egenreflektion av arbetet

Bedömning:

Bedömning sker på inlämnat praktisk uppgift (+ ev. ett reflektionsdokument på google Classroom.)

OBS!

Betygskriterier finns det exempel på i planeringen på classroom-bildsidan. Både vad som krävs individuellt i uppgiften och vilka aspekter de kopplas till i LGR22.


Läroplanskopplingar

förmåga att kommunicera med bilder för att uttrycka budskap,

förmåga att skapa bilder med olika tekniker, verktyg och material,

förmåga att utveckla idéer samt välja och motivera tillvägagångssätt utifrån syftet med bildarbetet, och

förmåga att analysera samtida och historiska bilders innehåll, uttryck och funktioner.

Framställning av berättande, informativa och samhällsorienterande bilder om frågor som är angelägna för eleverna.

Former, färger och bildkompositioner samt deras betydelsebärande egenskaper och hur dessa kan användas i bildskapande arbete.

Verktyg och material för två- och tredimensionellt bildarbete. Hur dessa verktyg och material kan användas för bestämda syften.

Samtida konst- och dokumentärbilder samt konst och arkitektur från olika tider och kulturer. Hur bilderna och verken är utformade och vilka budskap de förmedlar.

Hur bilder kan kopplas till egna erfarenheter och företeelser i elevernas visuella kulturer. Ord och begrepp för att kunna läsa, skriva och samtala om bilders innehåll, uttryck och funktioner.

Matriser i planeringen
Kunskapskrav bild åk 7-9
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback