Ämnen:
Svenska, Svenska som andraspråk, Fysik, NO (år 1-3)
·
Årskurs:
4
Rosendalsskolan, Linköping · Senast uppdaterad: 9 augusti 2021
Syftet med undervisningen är att förstå vad elektricitet är och hur vi människor kan utnyttja den, genomföra olika laborationer för att förstå hur elektricitet fungerar. Elektricitet är något som alla människor använder sig av i sin vardag på ett eller annat sätt, men vad är egentligen elektricitet? Vad är det som gör att vi till exempel kan få glödlampor att lysa eller sätta igång hårfönen hemma? Kan elektricitet vara farligt? Dessa frågor är några som vi ska svara på och lära oss om under vårt arbete med elektricitet.
Området fysik kommer vi arbeta med mellan vecka 46 - vecka 3/4.
Du kommer bli bedömd utifrån din förmåga att:
Lektionerna är 2 gånger/vecka måndagar och torsdagar, ca 60 minuter vardera.
46 |
Vi avslutar området i biologi. |
Lektion 1: Introduktion till Fysik (läsgrupp) - Vad är fysik egentligen? - Vad är elektricitet? - Vad kan vi redan? |
47 |
Lektion 2: Om elektricitet - Vi ser film om el - Jämför elförbrukning mellan olika länder - Läser sidan 4-6 i "Energi och elektricitet" samt svara på frågor. |
Lektion 3: Elektricitetens historia + vad är elektricitet (läsgrupp) - Vi läser 7-11 i "Energi och elektricitet" - Svarar på frågor - Tittar på film om kretsar.
|
48 |
Lektion 4: Koppla en sluten krets - Genomgång om hur vi skriver labbrapport. - Vad är en krets? - Vad krävs för att en lampa ska lysa?
|
Lektion 5: Volta och Edison (läsgrupp) - Tittar på film om Volta. - Tittar på film om Edison. |
49 |
Lektion 6: Koppla en sluten krets - Repetera om sluten krets. Vad krävs för att lampan ska lysa? - Arbeta i par med Arbetsblad
|
Lektion 7: Isolator och ledare (läsgrupp) -Tittar på filmen om isolatorer och ledare |
50 |
Lektion 8: Är kretsen sluten? -Repetera vad som krävs för en sluten krets, se exempel. - Dokumenterar laborationerna |
Lektion 9: Serie- parallellkoppling (läsgrupp) - Gå igenom hur man kan sätta två lampor i en krets. Prata om seriekopplade och parallellkopplade lampor. - Läsa om elektriska kretsar - Svara på frågor.
|
51 |
Lektion 10: IÄr kretsen sluten?Laboration - Strömbrytare, - Vad krävs för att en krets ska vara sluten? - Eleverna laborerar. - Dokumenterar laborationerna |
Lektion 11: Sammanfattning av vad vi lärt oss.
|
52 | JULPYSSEL/Arbeta ikapp | Ledighet (JUL) |
Vecka 2:
Måndag: Solceller
Onsdag: Vindturbin
Torsdag: Läsgrupper: söka fakta om olika energikällor
Vecka 3:
Måndag: Laboration(prov)
Onsdag: Söka fakta om fysiker
Torsdag: Laboration (prov)
Vecka 4:
Måndag: Laboration (prov)
Torsdag: Skriftligt prov
Läroplan (1)
kan använda kunskaper från de naturvetenskapliga, tekniska, samhällsvetenskapliga, humanistiska och estetiska kunskapsområdena för vidare studier, i samhällsliv och vardagsliv,
Syfte (2)
använda kunskaper i fysik för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, teknik, miljö och samhälle,
genomföra systematiska undersökningar i fysik, och
Centralt innehåll (1)
Elektriska kretsar med batterier och hur de kan kopplas samt hur de kan användas i vardaglig elektrisk utrustning, till exempel i ficklampor.
Kriterier (9)
Eleven kan samtala om och diskutera enkla frågor som rör energi, teknik, miljö och samhälle genom att ställa frågor och framföra och bemöta åsikter på ett sätt som till viss del för samtalen och diskussionerna framåt.
Eleven kan söka naturvetenskaplig information och använder då olika källor och för enkla resonemang om informationens och källornas användbarhet.
Eleven kan använda informationen i diskussioner och för att skapa texter och andra framställningar med viss anpassning till sammanhanget.
Eleven kan genomföra enkla undersökningar utifrån givna planeringar och även bidra till att formulera enkla frågeställningar och planeringar som det går att arbeta systematiskt utifrån.
I arbetet använder eleven utrustning på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt.
Eleven kan jämföra sina och andras resultat och för då enkla resonemang om likheter och skillnader och vad de kan bero på samt bidrar till att ge förslag som kan förbättra undersökningen.
Dessutom gör eleven enkla dokumentationer av sina undersökningar i text och bild.
Eleven kan också berätta om några naturvetenskapliga upptäckter och deras betydelse för människors levnadsvillkor.
Dessutom kan eleven förbereda och genomföra enkla muntliga redogörelser med i huvudsak fungerande inledning, innehåll och avslutning och viss anpassning till syfte och mottagare.