Årskurs:
F - 3
Torna Hällestads skola, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 11 november 2020
Programmering på fritids. Hur kan vi arbeta med analog och digital programmering på fritids för att stimulera kommunikation, estetiskt skapande och problemlösning ?
Pedagogisk planering
Digitalisering på fritids, ht 2020
Lgr11
Syfte
Genom undervisningen i fritidshemmet ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att
Centralt innehåll
Språk och kommunikation
Skapande och estetiska uttrycksformer
Genomförande
Eleverna arbetar i grupp med både analog programmering såväl som digital blockprogrammering i appen Scratch.
Inför varje delmoment har vi någon inledande fråga om vad digitalisering i samhället kan innebära. Vi ser kortare filmer som knyter an till detta samt har en genomgång av vad dagens programmeringsövningar innebär.
I den analoga delen samarbetar de med en kamrat för att ge varandra analoga instruktioner för att utföra olika moment. Det kan t.ex. vara att instruera kamraten att på en förtryckt spelplan få kamraten att hitta vissa figurer. Det kan också vara att genom signaler få en kamrat att gå en viss bana i klassrummet.
I den digitala delen byggs en liten film genom att successivt tillämpa kommandon för att få figurer att gå vissa banor och utföra olika handlingar. I kursen ingår att spela in tal och ljud, designa sina figurer efter personliga önskemål, att göra tidsinställningar samt att byta scener.
Det finns utrymme för elevens språkliga och estetiska skapande i kombination med programmeringsmoment.
Mål
Efter genomförda moment har du tränat din förmåga att utföra och förstå;
1.Vad digitalisering kan betyda i din vardag.
2. Vad blockprogrammering betyder på en grundläggande nivå.
3. Vad det innebär att kommunicera så att en kamrat eller en digital avatar kan utföra de moment du vill att hen ska utföra.
5. Hur du själv kan kommunicera ett budskap i en estetiskt utvecklad form i en digital programmeringsapp.
6. Hur du kan välja olika alternativ för att lösa olika problem som kan uppstå i samband med programmering.
Utvärdering;
Efter varje aktivitetspass gör vi en kortare utvärdering vad de lärt sig , vad de tyckte var svårt och vad de skulle vilja lära sig nästa pass.
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter