Ämnen:
Biologi
·
Årskurs:
8
Brunnsåkersskolan, Halmstad · Senast uppdaterad: 17 december 2020
Pedagogisk planering för Människokroppen, Bi åk8
Syfte
Under detta arbetsområde ges du i första hand möjlighet att:
· Fördjupa dina kunskaper om olika organ och organsystem samt hur de samverkar.
· Använda biologiska begrepp som t.ex. matspjälkning, blodomlopp, immunförsvar mm
· Utveckla din förmåga att söka vetenskaplig information från olika källor och vara källkritisk. Kunna skriva texter utifrån informationen.
· Utveckla din förmåga att delta i diskussioner samt ta ställning med motivering i olika frågor som rör hälsa.
Centralt innehåll:
· Celler, vävnad och organ
· Skelettet och muskler
· Näringsämnen och hälsa
· Matspjälkningen
· Andning och lungor/Utsöndringsorgan
· Blodomlopp och hjärta
· Kroppens försvar
· Hjärnan och nervsystemet
Genomförande
Du kommer att få ta del av genomgångar och filmer kring det centrala innehållet. Du kommer att få träna din förmåga att ta ställning med motivering kring frågor om hälsa.
Du kommer att kunna visa dina kunskaper genom att delta aktivt i diskussioner samt andra lektioner.
Vi kommer även ha två olika kunskapsredovisningar (kanske tre – bestäms senare):
· Ett skriftligt prov ons den 16/12 där du fram för allt visar dina kunskaper om olika organsystem samt hur de samverkar.
· En inlämning (faktauppsats) där du ska söka information och sedan ta ställning kring en fråga med motivering.
· Ett praktiskt prov i form av en laboration. (Detta bestämmer vi sen beroende på hur läget med Covid blir)
Bedömning
Du kommer att bli bedömd på din förmåga att
· Använda begrepp och kunskaper för att beskriva och förklara olika samband i människokroppen genom att ge exempel och beskriva kroppens olika organ och organsystems funktioner.
· Söka relevant information från olika källor och vara källkritisk.
· Skriva texter som är anpassade till din uppgift
· Ta ställning med motivering kring frågor om hälsa
· Föra underbyggda resonemang kring människokroppens byggnad och funktion med hjälp av biologiska begrepp. Helt enkelt förklara hur olika organsystem som t.ex. blodomloppet fungerar och hur det samverkar med andra organsystem som t.ex. matspjälkningen.
Preliminär veckoplanering
Vecka |
Lektionsplanering |
Lektioner samt Läxa |
47 |
Fräscha upp minnet från tidigare biologi! Sockerfilmen och diskussionsfrågor Vad behövs för att leva? |
|
48
|
Cell, vävnad, organ och organsystem Muskler och skelett OBS! En lektion för att träna inför labbrapport i neutralisation sen gör vi labben i halvklass. |
Instuderingsfrågor 1 – 14 Läs på dina anteckningar |
49
|
Matspjälkning Näringsämnen
|
Instuderingsfrågor 15 – 20 Läs på dina anteckningar & Studi |
50 |
Andning Blodomlopp Lab: Blodomlopp |
Instuderingsfrågor 21 – 43 Läs på dina anteckningar & Studi |
51 |
Lab: Dissekera hjärta Repetition Skriftigt prov: onsdag 16/12 |
Träna inför prov |
52,53 och 1
Jullov
|
|
|
2
|
Måndag: studiedag Utsöndringsorgan Kroppens försvar |
Instuderingsfrågor: 44 – 59 Läs på dina anteckningar & Studi |
3 |
Nervsystemet och hjärnan Hormoner |
Instuderingsfrågor: 60 - 78 |
4 |
Inlämningsuppgift Hälsa Enskilt arbete |
Arbeta på din inlämnings-uppgift. |
5 |
Inlämningsuppgift Hälsa Enskilt arbete |
Arbeta på din inlämningsuppgift. För feedback på arbetet skicka till mig senast måndag den 8/2. |
6 |
Inlämning av uppgift Hälsa. Deadline för Inlämning: måndag 15/2. |
Arbeta på din inlämningsuppgift. Deadline för Inlämning: måndag 15/2. |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga uppgifter