Skolbanken Logo
Skolbanken

Lektionsplanering v. 51

Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 15 december 2020

Mall för lektionsplanering

Vecka: 51

 

Lektionsplanering Grupp: Älgen

 

Måndag: 

 

Lektion 1:
Lucia

Lektion 2:

Öppna adventskalendern

Lektion 3:

Hur firar vi jul?

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

Idag firar vi Lucia med att barnen födda 2015 går Luciatåg för de andra barnen på förskolan. Vi avslutar med fika.

Vi fortsätter vår nedräkning till julafton med bland annat vår adventskalender från Poly och Glutt. Vi kommer även fortsätta vårt arbete med att undersöka hur man firar jul i andra länder. Idag har vi kommit till Australien. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Onsdag: 

 

 

Lektion 1:

Hur firar vi jul

Lektion 2:
Adventskalendern

Lektion 3:

Skapande

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner:

Vi fortsätter vår undersökning hur man firar jul i andra länder. Idag kommer vi ta reda på vad vårdnadshavarna har delat med sig om hur de firar jul i deras hemländer. Vi kommer sedan fortsätta vår nedräkning till julafton med Poly och Glutts adventskalender. 

Efter vilan kommer de barn som vill få lov att julpyssla. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Torsdag:

 

Lektion 1:
Julfest

Lektion 2:

Ta med en sak-aktivitet

Lektion 3:

Adventskalendern

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

 

Tankar inför kommande lektioner:

Idag har hela Hattstugan gemensam julfest. 

Innan lunch kommer vi ha Ta med en sak-aktiviteten.

Efter vilan kommer vi öppna Poly och Glutts adventskalender. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

sin kulturella identitet samt kunskap om och intresse för olika kulturer och förståelse för värdet av att leva i ett samhälle präglat av mångfald samt intresse för det lokala kulturlivet,

förmåga att skapa samt förmåga att uttrycka och kommunicera upplevelser, tankar och erfarenheter i olika uttrycksformer som bild, form, drama, rörelse, sång, musik och dans,

förmåga att bygga, skapa och konstruera med hjälp av olika tekniker, material och redskap.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback