Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 15 januari 2021
Lektionsplanering för Kattugglan
Vecka: 3
Lektionsplanering Grupp: Kattugglan
Måndag:
Lektion 1: DIGITAL / KÄLLKRITIK Koppla Ipaden med kamera på till projektorn så att barnen kan se dem själva. Prata om vart dem befinner sig om hur dem kan vara på flera ställen samtidigt. Rumsuppfattning.
|
Lektion 2:FRUKTSTUND /TAKK Under fruktstunden har vi ett stort fokus på hur vi utrycker det vi vill ha, använder takk när det verbala språket inte är tillgängligt
|
Lektion 3: HÖGLÄSNING Högläsning via bok. Samla alla barnen på mattan, använd kuddarna för att dem ska förstå var dem ska sitta. läsa en kort stund, prata om vad som händer i boken.
|
Mål:
• Digital kompetens / Källkritik
• Språk
|
Tankar inför kommande lektioner:
|
Onsdag:
Lektion 1: PÅKLÄDNING Öva på att klä på oss och låta det ta den tid det behöver
|
Lektion 2:GRÖN FLAGG
Vad kan vi hitta på vår gård. Leta efter naturmaterial att kunna ta med in för att senare göra ett kollage.
|
Lektion 3:AVKLÄDNING Öva på att ta av sig sin kläder själva och låta det ta den tiden det behöver.
|
Mål:
• Naturvetenskap
• Motorik
|
Tankar inför kommande lektioner:
|
Torsdag:
Lektion 1: SÅNGSTUND Använda sångpåsen med olika kort i. Låta barnen själv få ta upp dem i tur och ordning. träna turtagning. använda kuddarna för att synliggöra sittplatserna.
|
Lektion 2:FRUKTSTUND /TAKK Under fruktstunden har vi ett stort fokus på hur vi utrycker det vi vill ha, använder takk när det verbala språket inte är tillgängligt
|
Lektion 3:HÖGLÄSNING
Hitta en bok kopplat till det barnen utforskat i naturen. Ha högläsning innan maten. Koppla upp boken på projektorn så att barnen kan röra sig fritt och samtidigt se tydligt, kunna känna utan att det stör andra barn
|
Mål:
• Språk • Barns inflytande
|
Tankar inför kommande lektioner:
|
Läroplan (7)
nyfikenhet, kreativitet och lust att leka och lära,
självständighet och tillit till sin egen förmåga,
motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för hur viktigt det är att ta hand om sin hälsa och sitt välbefinnande,
intresse för berättelser, bilder och texter i olika medier, såväl digitala som andra, samt sin förmåga att använda sig av, tolka, ifrågasätta och samtala om dessa,
utmanas och stimuleras i sin motoriska, sociala, emotionella och kognitiva utveckling,
utmanas och stimuleras i sin utveckling av språk och kommunikation samt matematik, naturvetenskap och teknik, och,
får använda digitala verktyg på ett sätt som stimulerar utveckling och lärande.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter