Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Teknik

·

Årskurs:

5

Teknik åk 5

Öregrunds skola, Östhammar · Senast uppdaterad: 5 februari 2024

Vad är teknik? Vi ska ta reda på vad teknik är och vad det betyder för oss människor. Vi ska också ta reda på hur tekniken har förändrats. Hur ser tekniken ut i vardagen? Vi ska se hur några av de enkla maskinerna fungerar. Vi ska även bygga och konstruera.

Syfte

Du ska utveckla förmågan att:

  • Förstå vad som kan vara teknik. 
  • Tänka kring vad tekniken har gjort för människan. 
  • Ta reda på hur olika saker har förändrats genom åren. 
  • Ta reda på vad som krävs för att olika konstruktioner ska fungera.
  • Använda ämnes-specifika ord/ begrepp. 

Arbetssätt

  • Vi jobbar med texterna från teknikboken.
  • Vi ska ta reda på vad ämnes-specifika begrepp betyder och använda oss av dem.
  • Vi kommer att bygga och konstruera med olika material.
  • Vi jobbar i grupp där ni har möjlighet att samtala med varandra.
  • Självständigt arbete med uppgifter från det vi arbetat med.
  • Vi kommer titta på film. 

 

Genomförande

Vi kommer att bygga enklare konstruktioner utifrån en skiss.

Vi kommer att prata om vardagsföremål och hur de förändrats över tid.

Vi kommer att lära oss de enkla maskinerna och försöka hitta dem i vår närhet.

 

Bedömning

Bedömning kommer att ske utifrån din förmåga att samtala kring teknik och genom observationer under lektionerna.

Samt de skriftliga uppgifterna som vi gör under arbetets gång. Jag kommer att titta på dina skisser/dokumentation och dina konstruktioner.


Läroplanskopplingar

förmåga att reflektera över olika val av tekniska lösningar, deras konsekvenser för individen, samhället och miljön samt hur tekniken har förändrats över tid,

kunskaper om tekniska lösningar och hur ingående delar samverkar för att uppnå ändamålsenlighet och funktion, och

förmåga att genomföra teknikutvecklings- och konstruktionsarbeten.

Några tekniska system och hur de påverkar människa och miljö, till exempel vatten- och avloppssystem och system för återvinning. Hur systemen har förändrats över tid och några orsaker till detta.

Möjligheter, risker och säkerhet vid teknikanvändning i vardagen, till exempel vid användning av elektricitet och vid överföring av information i digitala miljöer.

Konsekvenser av teknikval: olika tekniska lösningars för- och nackdelar för människa och miljö.

Föremål som innehåller rörliga delar och hur de rörliga delarna är sammanfogade med hjälp av olika mekanismer för att överföra och förstärka krafter.

Tekniska lösningar som utnyttjar elkomponenter och enkel elektronik för att åstadkomma ljud, ljus eller rörelse, till exempel larm och belysning. Begrepp som används i samband med detta.

Hur hållfasta och stabila konstruktioner är uppbyggda, till exempel skal, armering och fackverk. Material som används i hållfasta och stabila konstruktioner.

Teknikutvecklingsarbetets olika faser: identifiering av behov, undersökning, förslag till lösningar, konstruktion och utprövning.

Egna konstruktioner där man använder mekanismer, elektriska kopplingar samt hållfasta och stabila strukturer.

Dokumentation av tekniska lösningar: skisser med vyer och måttangivelser, ord samt fysiska och digitala modeller.

Matriser i planeringen
Teknik:
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback