👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Bild vecka 2 och 3 Distansundervisning
Du behöver; Din iPad
Välj en utav de två uppgifter som jag beskriver här nedanför. Du skall lägga samma tid på uppgiften som bilden är på ditt schema. Dock kommer jag inte vara med på video eller teams då jag är hemma sjuk. Spara det du gjort när du är klar och lektionstiden är slut och maila det till; emma.torneus@victoriaskolan.se
Obs! Om du blir klar med en uppgift, fortsätt då och gör även den andra uppgiften.
Du väljer en utav dessa bilder och skriver en bildanalys. Skriv analysen i Word och maila in när du är klar.
Följ instruktionerna i denna video för att se hur man går tillväga; https://youtu.be/VVu8w9dbC_Q
Kom ihåg att använda stor bokstav, punkt, etc. så att texten blir läslig för mig som lärare. Det viktigaste är att beskriva noggrant, och motivera varför du tänker som du gör om bilden.
OBS! Du kan använda google eller liknande för att söka information om bilden eller konstnären för att fördjupa dina kunskaper om vad den kanske vill säga med bilden. Om du gör det är det viktigt att du anger källa i slutet av texten.
Välj en av dessa bilder och klistra in den i det Word-dokument du skriver i;
Fotografi;
Edward Burtynsky – Manufacturing #17, Deda Chicken Processing Plant, Dehui City, Jilin Province, China
Sally Mann - Candy Cigarette
Sebastião Salgado - Serra pelada Gold mine, Brazil
Måleri;
Rene Magritte - Not to Be Reproduced
Pablo Picasso - Guernica
Georgette Chen - Family portrait
Hitta en plats i ditt hem där du kan sätta dig bekvämt och rita av någonting framför dig; detta kan vara framför ditt fönster, vid ett skrivbord eller vid köksbordet. Du skall hitta någonting i ditt hem som du kan rita av. En av de allra snabbaste sätten att bli bättre på att rita är att öva just seendet och att rita av i detalj någonting som du har framför dig.
Du väljer själv om du vill ställa upp saker på ett bord, kanske en vas eller en fruktskål, eller om du vill rita av en stol i detalj. Detta kallas för Stilleben och är en genre inom måleri som betyder att man målar av just föremål.
Du ritar i Appen Autodesk Sketchbook som finns installerat i din iPad. När du är klar sparar du bilden i .jpg format och mailar till mig.
Lär dig om Stilleben, video på 10 minuter; https://youtu.be/Pv3MR-l5pQ0
Hur man målar i Sketchbook; https://youtu.be/2HKLjZpP6Sw
Två viktiga saker:
Ljus
Bestäm redan innan du startar var exakt som ljuset skall komma ifrån i bilden, så att du kan följa upp med rätt skuggor. Du kan börja med att följa denna video och testa göra en vanlig boll först, för att få in rätt “tänk” innan du startar på ditt motiv av någonting som finns där hemma; https://youtu.be/Tp3UBP98jvo (Den här videon har tyvärr hemsk musik, men ni får trycka på “Ljud av”)
Proportioner
Det andra viktiga är att tänka på att få till rätt proportioner; alltså att rita av sakerna i bilden i rätt storleksförhållande. Det är lätt hänt när man ritar att man gör något föremål för stort eller för litet beroende på vilket man valde att börja med. Ett tips är att alltid starta med det största objektet i bilden, och sedan skissa upp det löst för att sedan lägga in fler mindre objekt bredvid.
Om det är någonting tekniskt som krånglar, hör av er till Jimmy då jag inte kan hjälpa er med det, har ni andra frågor så kan ni maila, dock kan jag inte garantera ett svar under den tid som ni har själva lektionen.
Lycka till!
/ Emma